Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO zapowiada dostęp online do akt sądowych oraz uzasadnień wyroków

0
Podziel się:

Umożliwienie stronom dostępu przez internet do akt spraw procesów
cywilnych, a także elektroniczne uzasadnienie wyroków chce wprowadzić Platforma Obywatelska.
Projekt stosownych zmian ma w najbliższym czasie trafić do laski marszałkowskiej.

Umożliwienie stronom dostępu przez internet do akt spraw procesów cywilnych, a także elektroniczne uzasadnienie wyroków chce wprowadzić Platforma Obywatelska. Projekt stosownych zmian ma w najbliższym czasie trafić do laski marszałkowskiej.

Robert Kropiwnicki (PO) zapowiedział w środę, że w najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która umożliwi stronom bieżący dostęp do akt spraw sądowych za pomocą systemu teleinformatycznego.

"Strony będą mogły w każdej chwili, po zalogowaniu mieć dostęp do pełnych akt sprawy, którą są zainteresowane. Zamiast iść do sądu, prosić o teczkę, będzie to online, w dostępie 24-godzinnym" - mówił Kropiwnicki.

Witold Pahl (PO) poinformował, że PO chce też wprowadzenia tzw. elektronicznego uzasadnienia orzeczeń. Jak tłumaczył, w sytuacjach, gdy rozprawa jest nagrywana elektronicznie, sąd będzie mógł zdecydować, że dokona jedynie uzasadnienia ustnego. Transkrypcja tego uzasadnienia - w przypadku gdy wniesie o to strona - zostanie jej doręczona wraz z wyrokiem.

PO przekonuje, że system nagrywania rozpraw za pomocą systemu audio-video lub audio, czyli sporządzania elektronicznych protokołów, skutkuje przyspieszeniem i zwiększeniem efektywności orzekania.

Pahl poinformował, że o ile w maju br. utrwalono 25 tys. rozpraw, to w październiku było to już 43,3 tys. Od początku funkcjonowania ustawy, która umożliwiła elektroniczne zapisywanie rozpraw, rejestracji podlegało prawie 300 tys. posiedzeń sądów - zaznaczył.

Według PO do końca tego roku 1017 sal rozpraw w całym kraju ma dysponować systemem protokołu elektronicznego. Do końca 2017 r. systemem tym mają dysponować wszystkie sądy cywilne, a do końca 2018 r. - również sądy karne. (PAP)

laz/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)