Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po zarzutach śledczych zmiany w DPS w Młodzieszynie i PCPR w Sochaczewie

0
Podziel się:

W związku z prokuratorskimi zarzutami w sprawie nadużyć w Domu Pomocy
Społecznej (DPS) w Młodzieszynie (Mazowieckie) zarząd powiatu sochaczewskiego wyznaczył pełniących
obowiązki: dyrektora placówki oraz szefa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).

W związku z prokuratorskimi zarzutami w sprawie nadużyć w Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Młodzieszynie (Mazowieckie) zarząd powiatu sochaczewskiego wyznaczył pełniących obowiązki: dyrektora placówki oraz szefa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).

Według prokuratury, zarzuty w toczącym się śledztwie usłyszało dotychczas pięć osób, w tym z kierownictwa DPS w Młodzieszynie oraz dyrektorka PCPR.

Jak poinformowało we wtorek starostwo powiatowe w Sochaczewie, zarząd powiatu powołał komisję inwentaryzacyjną dla DPS w Młodzieszynie, która ustalić ma "faktyczną ilość składników majątku placówki". Do placówki oddelegowano też osobę do sprawowania nadzoru administracyjno-finansowego.

W sprawie nadużyć, w tym finansowych, w DPS w Młodzieszynie w ubiegłym tygodniu Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie wszczęła śledztwo, dotyczące przekroczenia uprawnień przez kierownictwo placówki w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi za to kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Zarzuty postawiono wtedy czwórce pracowników, tym dyrektorce i księgowej DPS w Młodzieszynie. Osoby te są podejrzane o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w okresie od stycznia 2009 r. do stycznia 2014 r. w kwocie nie mniejszej niż 280 tys. zł poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu. Dyrektorkę i księgową placówki sąd aresztował na trzy miesiące.

Rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska poinformowała we wtorek PAP, że w śledztwie, dotyczącym DPS w Młodzieszynie zarzut, tym razem przekroczenia uprawnień i poświadczania nieprawdy w dokumentach, przedstawiono kolejnej, piątej osobie - dyrektorce Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie. Zarzut obejmuje poświadczanie nieprawdy w dokumentach, dotyczących przeprowadzania szkoleń.

Wobec dyrektorki sochaczewskiego PCPR zastosowano poręcznie majątkowe, dozór policji i zakaz zajmowania kierowniczego stanowiska na czas śledztwa.

Śmigielska-Kowalska przyznała, iż "z uwagi na wielowątkowość i rozwojowość sprawy" rozważane jest przeniesienie śledztwa, dotyczącego nadużyć w DPS w Młodzieszynie z Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie do Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Wcześniej w związku z postępowaniem przeszukano m.in. DPS w Młodzieszynie, gdzie zabezpieczono wiele dokumentów. Przeszukań dokonano także w mieszkaniach kilku osób związanych z placówką. Tam znaleziono odzież i żywność, które mogły pochodzić z przestępstwa. W sprawie przesłuchano dotychczas kilkunastu świadków.

Według prokuratury, wstępna analiza zgromadzonego do tej pory materiału dowodowego wskazuje, że w DPS w Młodzieszynie mogło dochodzić m.in. do przywłaszczania mienia, zarówno na szkodę pensjonariuszy jak i pracowników placówki. W śledztwie badany będzie także wątek podejrzenia stosowania przemocy wobec pensjonariuszy ośrodka.

Starostwo powiatowe w Sochaczewie podało, że w sprawie sytuacji w DPS w Młodzieszynie planowane jest zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu. Na wtorek zwołano natomiast komisję zdrowia i polityki społecznej, która ma zapoznać się z sytuacją placówki, a także PCPR.

"Zarząd powiatu oczekuje na wyniki prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sochaczewie śledztwa, które wyjaśni zaistniałą sytuację. Jeżeli potwierdzą się stawiane podejrzanym zarzuty, osoby te powinny ponieść konsekwencje swoich czynów, zgodnie z obowiązującą literą prawa" - napisano w komunikacie starostwa. (PAP)

mb/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)