Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO zdobyła 33 z 60 mandatów w Radzie Warszawy

0
Podziel się

Platforma Obywatelska wygrała wybory do Rady Warszawy. Zdobyła 44,88 proc.
głosów i obejmie 33 z 60 mandatów - poinformowała we wtorek Miejska Komisja Wyborcza. Wśród nowych
radnych są m.in. Alicja Tysiąc, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Anna Nehrebecka.

bEgkSVPF

Platforma Obywatelska wygrała wybory do Rady Warszawy. Zdobyła 44,88 proc. głosów i obejmie 33 z 60 mandatów - poinformowała we wtorek Miejska Komisja Wyborcza. Wśród nowych radnych są m.in. Alicja Tysiąc, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Anna Nehrebecka.

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli 17 mandatów, a z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej do rady wejdzie 10 radnych.

Taki rozkład mandatów oznacza, że PO będzie rządzić stolicą samodzielnie - prezydentem miasta w pierwszej turze ponownie została kandydatka tej partii Hanna Gronkiewicz-Waltz, uzyskując 53,67 proc. głosów. W poprzedniej kadencji PO współrządziła stolicą z SLD.

bEgkSVPH

Na listy Platformy Obywatelskiej głosowało w sumie 278 tys. warszawiaków, co stanowi 44,88 proc. wszystkich oddanych głosów. Ponad 151,5 tys. osób zagłosowało na kandydatów PiS (24,47 proc. głosów), a ponad 98,5 tys. - na kandydatów zgłoszonych przez SLD (15,92 proc.).

Platforma poprawiła w stolicy swój wynik z poprzednich wyborów. Cztery lata temu do Rady Warszawy weszło 27 radnych z list tej partii. PiS zdobyło wówczas 22 mandaty - o pięć więcej niż obecnie, a Lewica i Demokraci - 11 mandatów, o jeden więcej niż w tych wyborach komitet SLD.

Z list PO do rady miasta dostali się m.in.: dotychczasowa jej przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska oraz jej zastępczyni Ligia Krajewska, aktorka Anna Nehrebecka, znana m.in. z seriali "Złotopolscy" i "Plebania", a także z "Ziemi obiecanej" oraz "Nocy i dni"; b. przewodniczący klubu PO w radzie Jarosław Szostakowski i dotychczasowy burmistrz dzielnicy Bielany Zbigniew Dubiel.

Z ramienia PiS radnymi zostali m.in. wiceprzewodnicząca rady poprzedniej kadencji Olga Johann, b. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki, przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak - brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, przewodniczący komisji ochrony środowiska Adam Kwiatkowski oraz jedni z najbardziej aktywnych radnych tej partii w poprzedniej kadencji - Maciej Maciejowski, Jarosław Krajewski, Tomasz Zdzikot i Dariusz Figura.

bEgkSVPN

Z list SLD radnymi zostali m.in.: obecny wiceburmistrz dzielnicy Śródmieście Marcin Rzońca; działacz na rzecz środowisk LGBT Krystian Legierski (Zieloni 2004); Alicja Tysiąc, której nazwisko stało się znane po tym, jak wygrała w Strasburgu proces przeciwko Polsce; Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska - wdowa po wicemarszałku Jerzym Szmajdzińskim, który w kwietniu zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, a także - po raz kolejny - motorowodniak Waldemar Marszałek. Kolejną kadencję radnym będzie też Andrzej Golimont.

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 46,11 proc.

Mariusz Wachowicz (PAP)

mca/ par/ gma/

bEgkSVQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)