Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek zdjęć do filmu Hoffmana o Bitwie Warszawskiej

0
Podziel się:

We wtorek na terenie Twierdzy Modlin koło Warszawy rozpoczną się zdjęcia do
filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa filmu Anna
Hoddle. W obsadzie znajdą się m.in. Borys Szyc, Natasza Urbańska i Daniel Olbrychski.

We wtorek na terenie Twierdzy Modlin koło Warszawy rozpoczną się zdjęcia do filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa filmu Anna Hoddle. W obsadzie znajdą się m.in. Borys Szyc, Natasza Urbańska i Daniel Olbrychski.

Obok znanych aktorów, w nowym filmie Hoffmana pojawi się prawie trzy i pół tysiąca statystów.

Zdjęcia do "Bitwy Warszawskiej 1920" zostaną zrealizowane w nowoczesnej technologii 3D. Ich autorem będzie wybitny operator Sławomir Idziak.

"Film, jak zapowiada reżyser, nie będzie +podręcznikiem historii+, choć jego kanwą są autentyczne wydarzenia sprzed 90 lat. Zrekonstruowanych i sfilmowanych zostanie wiele scen batalistycznych. Będzie to jednocześnie historia miłosna, która rozgrywa się na tle wielkiej, wojennej zawieruchy" - wyjaśniła Hoddle w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek.

"Oczyma głównych bohaterów: Oli - w tej roli Natasza Urbańska - tancerki i śpiewaczki warszawskiego teatru kabaretowego, i Jana - którego zagra Borys Szyc - ułana wojska polskiego i poety, zobaczymy legendarne, polskie zwycięstwo militarne, które uchroniło Polskę i Europę przed zalewem komunizmu" - zapowiedziała rzeczniczka.

Scenariusz napisał Jarosław Sokół - razem z Hoffmanem. Konsultantem historycznym filmowców jest prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Muzykę do "Bitwy..." skomponuje Krzesimir Dębski, który - jak wyjawiła rzeczniczka - zadebiutuje także jako aktor.

W filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wcielą się w nie znani aktorzy. Rolę marszałka Józefa Piłsudskiego zagra Daniel Olbrychski, Charles'a de Gaulle'a - Wiktor Zborowski, gen. Maxime'a Weyganda - Wojciech Pszoniak, ks. Skorupkę - Łukasz Garlicki.

"W sumie przed kamerą pojawi się ponad osiemdziesięciu aktorów, wśród nich Ewa Wiśniewska, Stanisława Celińska, Aleksander Domogarow, Jerzy Bończak, Marian Dziędziel, oraz prawie 3,5 tys. statystów" - zapowiedziała Hoddle.

Scenografię do filmu zaprojektuje Andrzej Haliński, a kostiumy - Magdalena Tesławska (autorka kostiumów do "Potopu" i "Ogniem i mieczem") i Andrzej Szenajch. Za militaria będzie odpowiadał Tomasz Bierawski. Charakteryzację postaci marszałka Piłsudskiego przygotuje Waldemar Pokromski. Charakteryzację pozostałych postaci wykonają Mira Wojtczak i Liliana Gałązka. Budżet filmu wynosi 20 mln zł.

Jak poinformowała Anna Hoddle, zdjęcia do "Bitwy Warszawskiej 1920" potrwają do końca września tego roku. Uroczysta premiera filmu planowana jest na 19 września 2011 r.

Producentem filmu jest spółka Zodiak Jerzy Hoffman Film Production.

Bitwa Warszawska toczyła się w połowie sierpnia 1920 r. na obszarze Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny. Armia Czerwona siłami dwóch frontów - Zachodniego i Południowo-Zachodniego - od czerwca prowadziła ofensywę, której celem było wzniecenie "wszechświatowego pożaru rewolucji". Droga do tego miała wieść przez "trupa Polski".

Na początku sierpnia wojska Frontu Zachodniego dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego - złożone z czterech armii: IV, XV, III i XVI oraz III Korpusu Konnego i Grupy Mozyrskiej - zamierzały dokonać głębokiego obejścia polskich wojsk przez północne Mazowsze, zdobyć przeprawy przez dolną Wisłę, a także odciąć polskie wojsko od dróg zaopatrzenia w broń i amunicję.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia uderzeniem m.in. części III armii na przedmoście warszawskie, co doprowadziło do ciężkich walk w rejonie Radzymina, Ossowa, Słupna i Wólki Radzymińskiej.

Ostatecznie 15 sierpnia polska 1. Armia - związek operacyjny Wojska Polskiego, utworzony w marcu 1920 r. rozkazem wodza naczelnego Józefa Piłsudskiego - odzyskała Radzymin i ustabilizowała sytuację na odcinku warszawskim.

Lord Edgar Vincent d'Abernon, szef misji alianckiej, która przybyła do Warszawy latem 1920 r., określił Bitwę Warszawską jako "osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata".

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej okryło chwałą wodza naczelnego marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojsko Polskie, dlatego na pamiątkę tej bitwy 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.(PAP)

jp/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)