Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poczta Polska wprowadza znaczki i listy internetowe

0
Podziel się

Od wtorku klienci Poczty Polskiej mogą kupić w internecie, a następnie
wydrukować znaczki pocztowe; w sieci mogą też napisać i wysłać list, który później w tradycyjnej
formie dostarczy listonosz - poinformował na konferencji prasowej prezes Poczty Jerzy Jóźkowiak.

bEpOkNyZ

Od wtorku klienci Poczty Polskiej mogą kupić w internecie, a następnie wydrukować znaczki pocztowe; w sieci mogą też napisać i wysłać list, który później w tradycyjnej formie dostarczy listonosz - poinformował na konferencji prasowej prezes Poczty Jerzy Jóźkowiak.

Prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe Grzegorz Świdwiński powiedział, że internetowa platforma www.envelo.pl oferuje trzy usługi: neoznaczek, neolist i neokartkę.

We wtorek uruchomiono te dwie pierwsze usługi. Korzystając z urządzeń mobilnych od kilku miesięcy można już wysyłać widokówki czy życzenia urodzinowe. Klient może np. sam edytować zrobione przez siebie zdjęcie lub skorzystać z gotowych grafik. Koszt wysłania takiej kartki wynosi od 4,99 zł do 6,99 zł.

bEpOkNzb

Na razie usługi neoznaczka oraz neolistu dostępne są jedynie przez komputer. Spółka zapowiada, że niedługo będzie można z nich skorzystać również za pośrednictwem tabletów czy smartfonów.

Świdwiński wyjaśnił, że neoznaczek można kupić przez internet, a następnie wydrukować go, nakleić na kopertę i wrzucić do skrzynki pocztowej. Klienci mogą sami wybrać jego graficzną oprawę. Prezes zapewnił, że taki znaczek posiada zabezpieczenia, które mają chronić go przed fałszerstwem.

Cena neoznaczka dla najpopularniejszej przesyłki o wadze do 350 gramów wynosi 1,6 zł, czyli tyle samo, ile w urzędzie pocztowym. Tak samo jest w przypadku przesyłek priorytetowych o wadze do 350 gramów (2,35 zł), listów o wadze między 350 a 1000 gramów (3,7 zł), czy przesyłek priorytetowych o tej samej wadze (4,5 zł).

Za pośrednictwem Envelo można też napisać list, który później zostanie wydrukowany przez pocztę i dostarczony do adresata w papierowej formie. Na stronie dostępne są również szablony CV, podań i reklamacji. Koszt takich usług to 1,99 zł dla listu ekonomicznego i 3,99 zł dla priorytetowego.

bEpOkNzh

Prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe zapowiedział, że na początku 2014 roku za pomocą Envelo będzie można wypełnić, wysłać lub odebrać e-fakturę. W przyszłości dostępny ma być też e-podpis czy cyfrowy stempel pocztowy, który ma potwierdzać transakcje.

Członek zarządu Poczty Janusz Wojtas przekonywał, że nowe rozwiązania, jakie zaproponowała spółka, odpowiadają oczekiwaniom klientów, którzy chcą korzystać z usług pocztowych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Przypomniał, że wcześniej poczta wprowadziła już m.in. powiadamianie o awizo przez SMS, czy elektroniczne potwierdzenia nadania i odbioru przesyłki.

Poczta Polska do 2017 roku chce wydać m.in. na modernizację floty transportowej czy rozwój usług elektronicznych ponad 1,3 mld zł. Spółka przewiduje, że w 2015 roku osiągnie stabilność operacyjną, a w połowie 2017 całkowity zwrot zainwestowanych środków. (PAP)

mick/ pad/ jra/

bEpOkNzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)