Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczta Polska wydała kartkę upamiętniającą Irenę Sendler

0
Podziel się:

Kartka pocztowa ze zdjęciem działaczki społecznej Ireny Sendler, fragmentem
listy z nazwiskami ocalonych przez nią podczas wojny żydowskich dzieci oraz cytatem "Kto ratuje
jedno życie, to jakby ratował cały świat" została wydana przez Pocztę Polską.

Kartka pocztowa ze zdjęciem działaczki społecznej Ireny Sendler, fragmentem listy z nazwiskami ocalonych przez nią podczas wojny żydowskich dzieci oraz cytatem "Kto ratuje jedno życie, to jakby ratował cały świat" została wydana przez Pocztę Polską.

Irena Sendler, działaczka społeczna, która podczas II wojny światowej ocaliła ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci z Warszawskiego Getta, urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. W tym roku skończyłaby 100 lat.

"Dla uczczenia tej rocznicy Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty o wartości 1,55 zł. Autorka projektu kartki Joanna Czerwińska-Jędrych w miejscu znaku opłaty pocztowej zamieściła zdjęcie młodej, uśmiechniętej Ireny Sendler" - poinformował PAP w piątek rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Na kartce znalazł się również fragment nawiązujący do tekstu z Talmudu Babilońskiego: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Tekst ten umieszczony jest również na medalu wręczanym Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata za pomoc udzielaną podczas II wojny Żydom. Wśród osób odznaczonych medalem znalazła się także Irena Sendler.

Na kartce umieszczono również fragment listy z imionami i nazwiskami żydowskich dzieci, których życie ocaliła Irena Sendler, z nowo nadanymi polskimi nazwiskami. Kartkę o wymiarach 148 na 105 mm wydrukowano jednostronnie w nakładzie 35 tys. sztuk. Można ją będzie nabyć od 10 lutego w sklepie internetowym dostępnym pod adresem www.filatelistyka.poczta-polska.pl.

Irena Sendler w 1942 roku podjęła współpracę z powstałą wówczas konspiracyjną Radą Pomocy Żydom "Żegota" organizując m.in. ucieczki z getta. Kiedy w drugiej połowie roku rozpoczęła się likwidacja Getta Warszawskiego, Sendlerowa zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2,5 tys. dzieci.

Irena Sendler zmarła w maju 2008 roku. (PAP)

akn/ hes/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)