Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczta ws. abonamentu: czekamy na stanowisko resortu finansów

0
Podziel się:

W sprawie egzekucji zaległych opłat abonamentowych i wykładni niedawnego
orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów -
poinformowała w piątek PAP Poczta Polska.

W sprawie egzekucji zaległych opłat abonamentowych i wykładni niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów - poinformowała w piątek PAP Poczta Polska.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, orzekł, że obecne przepisy dotyczące kontroli opłacania abonamentu rtv i jego egzekucji w przypadku zaległości nie naruszają konstytucji. Zdaniem TK możliwe jest stosowanie egzekucji w trybie administracyjnym, a organem egzekucyjnym po wystawieniu tytułu wykonawczego przez Pocztę Polską jest właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego.

"Na pewno przyjmujemy wyrok TK, ważne jest jednak stanowisko resortu finansów dotyczące sposobu przeprowadzania egzekucji" - powiedział Michał Dziewulski z wydziału prasowego Poczty Polskiej. Dodał, że wstępne stanowisko ministerstwa nie jest jednoznaczne.

Według Ministerstwa Finansów wątpliwość budzi kwestia egzekucji zaległych opłat abonamentowych przez urzędy skarbowe, ponieważ aktualne przepisy odnoszące się do tych urzędów nie zawierają odpowiednich uregulowań.

"Przepisy te nie zawierają regulacji dotyczących opłat abonamentowych, wobec czego nasuwa się wątpliwość, jaki przepis prawa miałby w tym przypadku zastosowanie" - podawała w środę rzeczniczka MF Magdalena Kobos. Dodawała jednak, że resort finansów czeka na pisemne uzasadnienie orzeczenia TK i wówczas będzie mógł się do niego w pełni odnieść.

Dziewulski poinformował, że od początku bieżącego roku Poczta przeprowadziła wiele kontroli rejestracji odbiorników. Jak wskazał, jedynie 5,5 proc. kontrolowanych podmiotów posiadało zarejestrowane odbiorniki rtv. "Jeśli ktoś jednak odmówi wpuszczenia kontrolera, to na tym kontrola musi się skończyć. Sporządzamy jedynie notatkę i sprawozdanie dla KRRiT, ale fakt niewpuszczenia nie oznacza nierejestracji odbiornika" - dodał. TK we wtorek nie zajmował się tą kwestią, bo nie była ona przedmiotem wniosku RPO.

Przedstawiciel Poczty ocenił też, iż kontrole są łatwiejsze w przypadku firm, które często są bardziej dostępne niż prywatne mieszkania. Przypomniał też, iż zgodnie z ustawą "w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika".

Trybunał we wtorek wypowiedział się m.in. o ścieżce egzekucji zaległego abonamentu. "Użytkownik niezarejestrowanego odbiornika po otrzymaniu decyzji kierownika Centrum Obsługi Finansowej (Poczty Polskiej - PAP) ma 14 dni na zapłatę kary albo odwołanie się do ministra; gdy decyzja stanie się ostateczna, kierownik powinien wysłać upomnienie, a po siedmiu dniach wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, czyli właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego" - mówił sędzia TK Mirosław Wyrzykowski uzasadniając orzeczenie. Dodał, że "organ egzekucyjny może zastosować każdy środek", ale powinien wybrać najmniej uciążliwy dla zobowiązanego.

Trybunał wskazał przy tym, że abonament "mimo wszystko uiszcza ponad 40 proc. ogółu gospodarstw domowych" i nie mniej niż 5 proc. firm i instytucji, "co również może i powinno skłaniać ustawodawcę i właściwe instytucje do refleksji". (PAP)

mja/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)