Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczty polska i niemiecka wydały znaczek z Parkiem Mużakowskim

0
Podziel się:

Poczta Polska i Poczta Niemiecka wyemitowały znaczek pocztowy,
na którym przedstawiono fragment Parku Mużakowskiego (Muskauer Park) oraz barwy narodowe Polski i
Niemiec - poinformował w piątek rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Poczta Polska i Poczta Niemiecka wyemitowały znaczek pocztowy, na którym przedstawiono fragment Parku Mużakowskiego (Muskauer Park) oraz barwy narodowe Polski i Niemiec - poinformował w piątek rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Znaczek o nominale 3 zł został wydany w nakładzie 420 tys. szt. Autorem projektu jest Marzanna Dąbrowska.

Oprócz znaczka wydany został datownik, na którym widnieją granice obu państw oraz kartka pocztowa ze zdjęciem Nowego Zamku w Bad Muskau.

Polska i Niemcy już po raz czwarty zdecydowały się na wspólną emisję filatelistyczną, wcześniejsze związane były z 750. rocznicą bitwy pod Legnicą (1991 r.), 750. rocznicą śmierci św. Jadwigi (1993 r.) oraz 1000. rocznicą śmierci św. Wojciecha (1997 r.).

Park Mużakowski jest jednym z najrozleglejszych w Europie XIX-wiecznych założeń parkowych w stylu krajobrazowym. Jest położony na polsko-niemieckim pograniczu nad Nysą Łużycką, w miejscu, gdzie sąsiadują miejscowości - niemieckie Bad Muskau (Niemcy) oraz polska Łęknica (Lubuskie). 12 lipca 2004 r. park, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako 12. obiekt z Polski.

Park założył na obszarze ponad 700 ha książę Hermann von Pueckler-Muskau, arystokrata niemiecki, uznany literat, teoretyk i praktyk ogrodnictwa krajobrazowego. W 1845 roku, po 30 latach mozolnych prac, Pueckler był zmuszony z powodów finansowych sprzedać Muskau. Dzieło znalazło szczęśliwie swoich mecenasów i kontynuatorów - księcia Fryderyka Niderlandzkiego i rodzinę von Arnim.

Park imponuje wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej, zwanej Łukiem Mużakowa. Dolina rozszerza się w tym miejscu do 1,5 km, a wznoszące się po obu stronach rzeki tarasy dochodzą do 60 m wysokości względnej.

Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części. Zachodnia (206 ha wraz z zamkiem) leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau. Część wschodnia (522 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy. Łączą je dwa mosty na Nysie Łużyckiej - Most Podwójny i Most Angielski.

Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji, będąc przykładem ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego.

Działania prowadzone w Parku Mużakowskim uzyskały aprobatę międzynarodową. W parku systematycznie prowadzone są prace rewaloryzacyjne, nadal jednak są miejsca, w których widać jeszcze wojenne zniszczenia.

Jak poinformowała kierownik działu Biura Filatelistyki i Handlu Poczty Polskiej, Joanna Nowicka, Poczta Polska nie po raz pierwszy decyduje się na współpracę z operatorami pocztowymi innych państw. W 2011 roku doszło do wspólnej emisji z Pocztą Watykańską znaczka upamiętniającego beatyfikację papieża Jana Pawła II, w tym samym roku wraz z Pocztą Szwedzką wydany został znaczek z Marią Skłodowską-Curie z okazji 100-lecia przyznania jej nagrody Nobla.

W roku 2006 poczty chińska i polska wydały kolekcję znaczków pod nazwą "Przedmioty ze srebra i złota". Wspólna emisja filatelistyczna została zrealizowana również z pocztą izraelską w roku 1993 (50. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie) i 2009 (znaczek z wizerunkiem Berka Joselewicza, bohatera polskich zrywów narodowościowych). (PAP)

mmd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)