Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek Belki na komitecie stałym RM

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się pomysłem częściowego zniesienia
tzw. podatku Belki. Chodzi m.in. o propozycję Ministerstwa Gospodarki, by zwolnić z niego zyski z
obligacji skarbu państwa oraz z długoterminowych lokat.

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się pomysłem częściowego zniesienia tzw. podatku Belki. Chodzi m.in. o propozycję Ministerstwa Gospodarki, by zwolnić z niego zyski z obligacji skarbu państwa oraz z długoterminowych lokat.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Komitet Stały Rady Ministrów będzie opiniował projekt zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych autorstwa PiS, dotyczący zwolnienia z opodatkowania odsetek oraz innych przychodów ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Minister finansów przygotował propozycję negatywnego stanowiska rządu wobec tej propozycji, ale resort gospodarki zgłosił swoją propozycję. Spór powinien zostać rozstrzygnięty na posiedzeniu Komitetu Stałego - poinformował w poniedziałek wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.

MG jest za zniesieniem podatku Belki dla lokat dłuższych niż rok. "Pozwoliłoby to na zmobilizowanie obywateli do większego oszczędzania, bo mieliby tu korzyści. Z kolei bankom pozwoliłoby to na zgromadzenie większych środków, wynikających ze wzrostu skłonności obywateli do oszczędzania. To z kolei przełożyłoby się na większą elastyczność przy udzielaniu kredytów" - mówił Kasprzak dziennikarzom.

Jego zdaniem, krótkookresowe oszczędności nie przynoszą większego efektu i resort nie widzi większych korzyści z nich płynących dla całej gospodarki.

Wiceminister zaznaczył, że wprowadzenie w życie propozycji resortu gospodarki przyniosłoby korzyść oszczędzającym i bankom, choć na pewno byłby to uszczerbek dla budżetu.

Podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, wynosi obecnie 19 proc. Obłożone nim są dochody z odsetek od oszczędności, lokat, obligacji, dywidend i ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

wkr/ drag/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)