Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podczas spotkania w Asyżu odnowiono zobowiązanie na rzecz pokoju

0
Podziel się:

Benedykt XVI oraz przywódcy i przedstawiciele religii i wyznań świata odnowili
w czwartek w Asyżu uroczyste zobowiązanie na rzecz pokoju, w 25. rocznicę historycznego
międzyreligijnego spotkania z inicjatywy Jana Pawła II.

Benedykt XVI oraz przywódcy i przedstawiciele religii i wyznań świata odnowili w czwartek w Asyżu uroczyste zobowiązanie na rzecz pokoju, w 25. rocznicę historycznego międzyreligijnego spotkania z inicjatywy Jana Pawła II.

Na placu świętego Franciszka, ćwierć wieku po obchodach Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, lekturę zobowiązania do działań na rzecz pokoju rozpoczął patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, który zapewnił: "Nigdy nie ustaniemy w naszej pracy na wielkim placu budowy pokoju".

Następnie wraz z papieżem tekst przeczytali przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej, sikh, metropolita Aleksander z Patriarchatu Moskiewskiego, reprezentant Światowego Związku Baptystycznego, muzułmanin, metropolita Gregorios z patriarchatu Antiochii, wyznawca konfucjanizmu, buddysta, rabin, delegaci Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych oraz niewierzących, zaproszonych również do Asyżu.

Zabrzmiały słowa o wzajemnym przekonaniu, że "przemoc i terroryzm stoją w sprzeczności z autentycznym duchem religijnym", oraz obietnica krzewienia kultury wzajemnego zrozumienia i zaufania, prowadzenia dialogu "z powagą i cierpliwością".

"Nie uważamy tego, co nas dzieli, za mur nie do pokonania" - mówiono w jednej z deklaracji.

Po lekturze zapalone zostały symboliczne lampki, a uczestnicy ceremonii przekazali sobie znak pokoju.

W przemówieniu na zakończenie czwartkowych obchodów Dnia Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie pod hasłem "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju" Benedykt XVI powiedział: "Dzisiejsze wydarzenie jest obrazem tego, w jakim stopniu wymiar duchowy jest kluczowym elementem w budowie pokoju".

"Poprzez tę jedyną w swoim rodzaju pielgrzymkę byliśmy w stanie zaangażować się w braterski dialog, by pogłębić naszą przyjaźń i by zebrać się w ciszy i modlitwie" - dodał papież.

Podkreślił następnie: "Po odnowieniu naszego zobowiązania na rzecz pokoju i wymianie znaku pokoju czujemy, że jeszcze głębiej uczestniczymy, razem ze wszystkimi mężczyznami i kobietami ze wspólnot, które reprezentujemy, w naszej wspólnej ludzkiej podróży".

"Nie jesteśmy rozdzieleni; będziemy się dalej spotykać, będziemy dalej zjednoczeni w tej podróży, w dialogu, w codziennej budowie pokoju i naszym zobowiązaniu na rzecz lepszego świata, świata, w którym każdy mężczyzna i kobieta, wszyscy ludzie mogą żyć zgodnie z ich własnymi prawowitymi aspiracjami" - zapewnił Benedykt XVI.

Do Asyżu przybyli także: prymas Kościoła Anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, sekretarz generalny Rady Ekumenicznej Kościołów Olav Fykse Tveit, delegacje metodystów i ponad 20 innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Byli reprezentanci judaizmu z wysłannikami wielkiego rabinatu Izraela na czele oraz 50 przedstawicieli świata islamu, wyznawcy zaratusztrianizmu, dżinizmu z Indii, bahaizmu, reprezentacja Stowarzyszenia Konfucjanizmu z Korei Południowej, taoizmu z Hongkongu. Nie było natomiast - w przeciwieństwie do pierwszego historycznego spotkania - dalajlamy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)