Notowania

wiadomości
22.10.2013 14:33

Podczas Szczytu Noblistów zakończenie konkursu filmowego Solidarity Shorts

W trzecim dniu XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zakończy się międzynarodowy konkurs filmowy Solidarity Shorts. Laureaci pierwszej edycji konkursu pochodzą z Armenii, Birmy, Wenezueli, Ukrainy, Rosji, Rumunii i Kuby.

Podziel się
Dodaj komentarz

W trzecim dniu XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zakończy się międzynarodowy konkurs filmowy Solidarity Shorts. Laureaci pierwszej edycji konkursu pochodzą z Armenii, Birmy, Wenezueli, Ukrainy, Rosji, Rumunii i Kuby.

Choć laureaci konkursu zostali już wyłonieni, oficjalne zakończenie będzie miało miejsce podczas Światowego Szczytu Noblistów, który od poniedziałku odbywa się w Warszawie. Goście szczytu będą mieli możliwość obejrzenia prac laureatów, które wyświetlane będą w korytarzach Pałacu Kultury i Nauki.

Jest to pierwsza edycja konkursu zorganizowanego przez Instytut Lecha Wałęsy, przy współpracy ze szkołą Andrzeja Wajdy i Gdyńską Szkołą Filmową.

"Bardzo chcieliśmy, żeby zakończenie konkursu miało miejsce podczas Szczytu Noblistów. I udało się, choć mieliśmy przez to mało czasu na organizację" - powiedział PAP Jerzy Brodzikowski z Instytutu Lecha Wałęsy. Jak dodał, oficjalne zakończenie konkursu odbędzie się w środę wieczorem w Barze Studio.

Wyjaśnił, że główną ideą konkursu było pokazanie, czym jest solidarność dla osób w XXI w. Jego uczestnicy mieli nakręcić na ten temat krótką etiudę filmową, do trzech minut.

Jury wyróżniło najlepszy film fabularny, dokumentalny, animowany, nagrodziło również kilkoro filmowców równorzędnymi nagrodami. Swoją nagrodę w internetowym głosowaniu przyznali również internauci.

Główną nagrodą jest możliwość przyjazdu do Polski na czterodniowy warsztat w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Jak poinformował Brodzikowski, tegoroczni laureaci konkursu pochodzą z Armenii, Birmy, Wenezueli, Ukrainy, Rosji, Rumunii i Kuby.

"Dwie laureatki z Armenii po wyjściu z gdańskiego muzeum Solidarności powiedziały mi: +my właśnie takiego ruchu potrzebujemy+. I tak naprawdę w tym momencie zrozumiałem po co ten konkurs zorganizowaliśmy" - powiedział Brodzikowski.

Dodał, że w planach są kolejne edycje. "Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu będzie jeszcze więcej zgłoszeń. W tym roku mieliśmy ponad 30 filmów, choć nie mieliśmy dużo czasu" - powiedział.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie http://solidarityshorts.org. (PAP)

akw/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz