Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podhale: Kongres z okazji 16 lat Euroregionu Tatry

0
Podziel się:

Utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) to
jeden z głównych celów, jakie stawia przed sobą polsko-słowacki Euroregion Tatry.

Utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) to jeden z głównych celów, jakie stawia przed sobą polsko-słowacki Euroregion Tatry.

W czwartek w Nowym Targu odbył się Nadzwyczajny Kongres Transgranicznego Związku Euroregion Tatry, z okazji 16-lecia jego istnienia.

"Utworzenie EUWT to cel bardzo ambitny i wymagający kompromisu. W EUWT ktoś musi zrezygnować na korzyść drugiej strony, ponieważ organizacja będzie zarządzana prawem kraju, w którym powstanie jego siedziba" - powiedział PAP sekretarz Rady Euroregionu Tatry po stronie polskiej, Antoni Nowak.

Celem EUWT jest ułatwianie i upowszechnianie współpracy transgranicznej. "To ugrupowanie powinniśmy powołać w ciągu roku. Przyjęliśmy już deklarację o utworzeniu EUWT, mamy przygotowaną konwencję i statut. Chodzi tylko o dogadanie się w sprawie siedziby organizacji, czy będzie ona po stronie polskiej, czy słowackiej" - powiedział Nowak.

26 sierpnia 1994 roku w Nowym Targu przedstawiciele polskich i słowackich samorządów lokalnych z terenu Podhala, Orawy, Spisza i Liptowa podpisali umowę pomiędzy samorządami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej o utworzeniu transgranicznego związku Euroregion Tatry oraz przyjęli statut stowarzyszenia, które swymi granicami objęło historyczno-kulturowe krainy położone wokół Tatr.

"Tatry nas połączyły i wszyscy zrozumieliśmy po jednej i po drugiej stronie granicy, że nie da się gospodarować i zarządzać krainami, położonymi wokół najwyższych gór Europy Środkowej, na zasadzie każdy sobie" - powiedział Nowak.

Zdaniem Nowaka, największym jak dotąd osiągnięciem Euroregionu jest stworzenie ośrodka współpracy polsko-słowackiej w Nowym Targu, czyli biura, które potrafi aplikować o środki unijne.

Jednym z większych projektów euroregionu Tatry będzie utworzenie 150. km ścieżki historyczno-kulturowo-przyrodniczej wokół Tatr. Na ten cel Euroregion chce pozyskać 6 mln euro z funduszy unijnych.

Euroregion "Tatry" zrealizował do tej pory 131 małych transgranicznych projektów z dziedziny kultury, turystyki, sportu, edukacji, gospodarki, ochrony środowiska. Od 1999 roku dzięki możliwości korzystania ze środków Unii Europejskiej współpraca ta nabrała dynamiki.

Głównymi celami trasgranicznej współpracy euroregionu Tatr są ochrona środowiska naturalnego i rozwój gospodarczy oraz zbliżenie lokalnych środowisk. Po stronie polskiej do Euroregionu Tatry należy 31 jednostek samorządowych, w tym 28 gmin i miast oraz 3 powiaty, a po stronie słowackiej 14 miast i 95 wsi.

W Polsce istnieje 18 euroregionów. Najstarszy - Euroregion Nysa na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim - powstał w 1991 roku.(PAP)

szb/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)