Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: 141 potraw regionalnych na ministerialnej liście

0
Podziel się

Kołduny, karp po starzawsku i kiełbasa wiejska jodłowska - to regionalne
potrawy z Podkarpacia wpisane ostatnio na listę resortu rolnictwa. W spisie tym znajduje się 141
produktów z Podkarpacia, co daje pierwsze miejsce wśród województw.

bEpEPbkR

Kołduny, karp po starzawsku i kiełbasa wiejska jodłowska - to regionalne potrawy z Podkarpacia wpisane ostatnio na listę resortu rolnictwa. W spisie tym znajduje się 141 produktów z Podkarpacia, co daje pierwsze miejsce wśród województw.

Wyroby te wywodzą się z różnych tradycji kulinarnych, które wspólnie tworzą tutejszą kuchnię regionalną.

Jak poinformował PAP wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar, na wpis na ministerialną listę oczekuje jeszcze kilkanaście kolejnych wyrobów z Podkarpacia.

bEpEPbkT

Kołduny pochodzą z tradycji kulinarnej gminy Kuryłówka, leżącej na krańcach dawnej Puszczy Sandomierskiej, gdzie dominowała kuchnia kresowa. Jest to gmina typowo rolnicza, gdzie w przygotowywaniu codziennych potraw wykorzystywano produkty z własnych gospodarstw, np. ziemniaki.

Jedną z najbardziej popularnych potraw były kołduny. Są to owalne kluski, wielkości kurzego jaja, nadziewane farszem. Ciasto przygotowuje się z tartych ziemniaków - ugotowanych i surowych, a farsz z gotowanych ziemniaków, sera z dodatkiem smażonej na tłuszczu cebuli.

Kołduny przygotowywano na co dzień, zwłaszcza gdy było dużo pracy w polu, np. w okresie żniw czy wykopów, ponieważ zawierały dużo węglowodanów, które dostarczały energii. Podawano je ze skwarkami i cebulką.

Inną potrawą zarejestrowaną ostatnio jest karp po starzawsku. Po oczyszczeniu i pokrojeniu ryby w dzwonka należy je ułożyć w rondlu na rozpuszczonym maśle i pokrojonej cebuli. Przyprawić solą, pieprzem, dodać liść laurowy i ziele angielskie, a następnie dusić na wolnym ogniu. Gdy mięso ryby się zetnie, zalać śmietaną i pozostawić na ogniu przez około 40 minut. Po tym czasie dzwonka powinny być miękkie, a wierzchnia warstwa sosu mieć kolor złocisto-kremowy.

bEpEPbkZ

Wśród zarejestrowanych w ostatnim czasie wyrobów znalazła się też kiełbasa wiejska jodłowska. Wyrabiano ją już w okresie międzywojennym. Jej cechą charakterystyczną jest średnio rozdrobnione mięso wieprzowe, z trzody karmionej paszami pochodzącymi z upraw przyzagrodowych.

Zmielone mięso, np. z łopatki, należy wymieszać ze zmieloną słoniną i doprawić solą, pieprzem oraz czosnkiem. Całość należy bardzo dokładnie wymieszać. Jest to najważniejsza czynność i od niej zależy, czy kiełbasa będzie dobra. Następnie masa jest upychana w naturalnych jelitach i wędzona. Kiełbasa jodłowska wyrabiana jest według niezmiennej receptury i cieszy się uznaniem wielu konsumentów. (PAP)

api/ je/

bEpEPblu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)