Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: 34. Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju

0
Podziel się:

16 amatorskich teatrów z całego kraju bierze udział w 34. Biesiadzie
Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form, która rozpoczęła się w czwartek w
Horyńcu-Zdroju (Podkarpackie). Teatry walczą o Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.

16 amatorskich teatrów z całego kraju bierze udział w 34. Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form, która rozpoczęła się w czwartek w Horyńcu-Zdroju (Podkarpackie). Teatry walczą o Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.

Biesiada Teatralna jest spotkaniem amatorskich zespołów teatralnych małych form - teatrów dramatycznych, teatrów wizji i ruchu, poezji, jednego aktora - z całej Polski. Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, w tym roku zaprezentują się grupy m.in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Białegostoku, Olsztyna oraz Rzeszowa i Jarosławia.

Prezentacje konkursowe potrwają do soboty. Imprezę zakończy w niedzielny wieczór uroczysta gala i wręczenie nagród.

Artyści zaprezentują się zarówno w repertuarze klasycznym, w adaptacjach twórców współczesnych jak i we własnych programach autorskich. Wśród spektakli konkursowych są przedstawienia m.in. według Wiliama Szekspira, Witolda Gombrowicza, Adama Mickiewicza, Eugene Ionesco, Mirona Białoszewskiego.

Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia, do udziału w przeglądzie amatorskich zespołów teatralnych małych form zgłosiło się około 40 grup, z których zakwalifikowano 16 najlepszych. Będą one rywalizować o główne nagrody: Złoty Róg Myśliwski Króla Jana i Złotą Misę Borowiny, które są przyznawane odpowiednio w kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych.

Występy teatrów tradycyjnie oceni profesjonalne jury. W tym roku zasiądą w nim: aktor teatralny i filmowy Edward Linde-Lubaszenko; reżyser, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Remigiusz Caban; krytyk teatralny Łukasz Drewniak i instruktor teatralny Ryszard Jakubisiak.

"Trwająca cztery dni Biesiada jest jednym z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Lata trwania Biesiady pokazują, że jest ona potrzebna, że nadaje sens istnienia wielu amatorskim zespołom teatralnym, które mają możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale są również profesjonalnie oceniane" - powiedziała Juźwińska.

Biesiadzie towarzyszą warsztaty i konsultacje prowadzone przez jurorów. Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym "na kresach" Horyńcu Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Biesiadę zakończy w niedzielę wieczorem prezentacja laureatów, połączona z rozdaniem nagród. Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 34. Biesiady Teatralnej są: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju i Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju.

Jak zachęcają organizatorzy, przez cały rok Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu. W dniach Biesiady tworzy się tam także niezapomniany mikroklimat teatralny. W tej oddalonej od dużych ośrodków kulturalnych miejscowości, leżącej tuż przy polsko-ukraińskiej granicy, Biesiada staje się podwójnym świętem: wielkiej rodziny wykonawców oraz urzeczonej ich młodzieńczym zapałem i talentem publiczności.(PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)