Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: 5 mln zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie (Podkarpackie) przeznaczył 5 mln zł na
aktywizację osób niepełnosprawnych. W ogłoszonym przez urząd konkursie projekty można składać do 9
września br. Pieniądze pochodzą z europejskiego programu Kapitał Ludzki.

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie (Podkarpackie) przeznaczył 5 mln zł na aktywizację osób niepełnosprawnych. W ogłoszonym przez urząd konkursie projekty można składać do 9 września br. Pieniądze pochodzą z europejskiego programu Kapitał Ludzki.

Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na Podkarpaciu liczba takich osób wynosi ponad 250 tys., co stanowi 5,6 proc. ogółu osób niepełnosprawnych w Polsce.

Jak zaznaczył dyrektor rzeszowskiego WUP Tomasz Czop, ze statystyk wynika, że w porównaniu do pozostałych grup bezrobotnych osoby niepełnosprawne mają największe problemy ze znalezieniem pracy. "Dlatego z punktu widzenia potrzeb regionalnych, podejmowanie określonych działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych jest niezwykle ważne. Ogłoszony konkurs ma przyczynić się do poprawy dostępu do zatrudnienia tych właśnie osób" - dodał.

O dofinansowanie projektów w konkursie mogą ubiegać się m.in. instytucje, powiatowe urzędy pracy, firmy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Projekty muszą być skierowane bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, niezatrudnionych lub zatrudnionych w wieku od 15 do 64 lat.

Wsparciem może również zostać objęte otoczenie osób niepełnosprawnych, jednakże tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ich aktywizacji zawodowej.

Jak zaznaczył Czop, na dofinansowanie liczyć mogą projekty obejmujące m.in. programy aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych. "Programy te muszą być przygotowane dla każdego z uczestników projektu, a ich opracowanie musi być oparte na analizie predyspozycji zawodowych" - wyjaśnił dyrektor.

Wśród form wsparcia niepełnosprawnych projektodawcy mogą uwzględnić m.in.: poradnictwo psychologiczne prowadzące do integracji społecznej i zawodowej, kursy i szkolenia, pośrednictwo pracy, staże i praktyki.

Ponadto w ramach projektów mogą być realizowane działania edukacyjne i integracyjne, mające na celu adaptację pracownika niepełnosprawnego w środowisku pracy.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 9 września br. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie lub w oddziałach zamiejscowych urzędu w: Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można będzie uzyskać na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się w najbliższy piątek w siedzibie WUP w Rzeszowie. Osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w spotkaniu, mogą śledzić jego przebieg za pośrednictwem strony internetowej www.pokl.wup-rzeszow.pl

Podkarpacie w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki otrzymało 2,2 mld zł. Do tej pory rozdysponowano 1,8 mld zł. W projektach finansowanych z tego programu uczestniczyło prawie 220 tys. osób. Niemal 11 tys. osób otrzymało dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z pieniędzy z tego programu powstało m.in. siedem klubów integracji społecznej i dziewięć klubów środowiskowych dla młodzieży. (PAP)

huk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)