Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Bajki o Karpackiej Troi

0
Podziel się:

Najmłodsi goście skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k.
Jasła (Podkarpackie) od września będą mogli słuchać bajek o przeszłości tego grodu - poinformował
we wtorek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

Najmłodsi goście skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) od września będą mogli słuchać bajek o przeszłości tego grodu - poinformował we wtorek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

"Kolekcja bajek liczy osiem krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera, chłopca o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Ich autorem jest Michał Malinowski" - powiedział Gancarski.

Pomysł nagrania i udostępnienia bajek, które opowiadałyby o historii Karpackiej Troi narodził się kilka miesięcy temu.

"Projekt zakłada nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań, których język i fabuła dostosowane jest do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie +bajkowych telefonów+, czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści" - dodaje dyrektor muzeum.

Aparaty telefoniczne zainstalowane zostaną w Salce Małego Odkrywcy, która w chwili obecnej jest ostatecznie przygotowywana do przyjęcia pierwszych gości.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 p.n.e. mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem p.n.e. żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen otwarto pod koniec czerwca tego roku. Odwiedziło go już ponad 20 tys. osób.(PAP)

kyc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)