Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Blisko 60 winnic czeka na turystów

0
Podziel się:

Blisko 60 spośród ok. 150 winnic na Podkarpaciu oferuje turystom możliwość
ich zwiedzania. Wędrówki po winnicach regionu ma ułatwić przewodnik, który wydało Stowarzyszenia
Winiarzy Podkarpacia.

Blisko 60 spośród ok. 150 winnic na Podkarpaciu oferuje turystom możliwość ich zwiedzania. Wędrówki po winnicach regionu ma ułatwić przewodnik, który wydało Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

"Enoturystom, czyli turystom podróżującym w regiony winiarskie, podkarpaccy winiarze oferują zwiedzanie winnic, rozmowy o uprawie winorośli, produkcji win oraz ich degustacje" - powiedziała we wtorek sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i autorka przewodnika "Winnice Podkarpacia" Ewa Wawro.

W wydanym przez stowarzyszenie przewodniku prezentuje się prawie 60 winnic. Właściciele w ofercie dla enoturystów widzą dodatkowe źródło dochodu. "Korzystając z przewodnika w ciągu jednego dnia można degustować wina w dwóch - trzech winnicach, a przy okazji zwiedzać atrakcje turystyczne znajdujące się w ich pobliżu, np. zamek Kamieniec w Odrzykoniu k. Krosna, tężnię solankową w Sołonce k. Rzeszowa, czy szlak ikon Doliny Sanu" - dodała Wawro.

Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic i wciąż przybywa nowych. Łącznie zajmują ok. 100 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie w regionie zajmuje ok. 20-30 arów i takich jest zdecydowanie najwięcej, choć nie brakuje dużych, 2-3 hektarowych nasadzeń. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, np. Seyval Blanc, Marechal Foch, Leon Millot.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają prawdopodobnie X-XI wieku. O historycznym rozpowszechnieniu upraw winorośli świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.

Wydawnictwo dofinansował samorząd województwa podkarpackiego. (PAP)

kyc/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)