Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Bociany przygotowują się do odlotu

0
Podziel się:

Na Podkarpaciu kończą się sejmiki bocianów; ptaki przygotowują się do odlotu
do Afryki. Południowo-wschodnią Polskę opuszczają zazwyczaj 25-26 sierpnia - poinformował w środę
ornitolog dr Marian Stój.

Na Podkarpaciu kończą się sejmiki bocianów; ptaki przygotowują się do odlotu do Afryki. Południowo-wschodnią Polskę opuszczają zazwyczaj 25-26 sierpnia - poinformował w środę ornitolog dr Marian Stój.

"Przed odlotem zbierają się na sejmikach; na te same od lat łąki przybywają z najbliższych okolic. Niektóre sejmiki liczą nawet do 150 osobników" - powiedział Stój.

Podczas kilkudniowego sejmikowania bociany żerują i oswajają się ze sobą. Potem formuje się stado. Po sejmikach w kraju pozostają już tylko pojedyncze osobniki - słabe, niezdolne do migracji. Najczęściej trafiają one do rolników lub schronisk, gdzie przeżyją zimę.

Odlot bocianów odbywa się w ciepłe, słoneczne dni, przy wstępującym masach nagrzanego powietrza. Bociany nie tracą wówczas energii przemieszczając się lotem szybowcowym. W drodze do Afryki pokonują dziennie około 200 kilometrów. Lecą nad lądem i tylko w dzień.

"Polskie bociany pokonują morze nad cieśniną Bosfor, przelatują przez Bliski Wschód i Izrael, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie. Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem" - zaznaczył ornitolog.

W Afryce ptaki te żyją w stadach. W drogę powrotną wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż odlot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni; wracając pokonują nawet do 500 kilometrów w ciągu jednego dnia. "Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda" - podkreślił przyrodnik.

Zwrócił uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. "Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do ok. trzech lat. Niektóre z nich jednak wracają do Polski, gdzie koczują na łąkach w niewielkich grupach. Przylatują one jednak znacznie później, zazwyczaj w połowie maja" - zauważył.

Bocian biały jest ptakiem chronionym. Występuje w środkowej i wschodniej Europie, na półwyspach Pirenejskim i Bałkańskim, a także w północnej Afryce oraz w Azji Mniejszej i Azji Środkowej. Osiąga jeden metr długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do dwóch metrów.

Najczęściej można go spotkać na wilgotnych łąkach, w pobliżu osad ludzkich. Odżywia się drobnymi bezkręgowcami, rybami, płazami, małymi gadami oraz drobnymi gryzoniami. W trakcie lotu może wykonać nawet dwa uderzenia skrzydłami w ciągu jednej sekundy.

W Polsce żyje ponad 50 tys. par. W ocenie Stója, na Podkarpaciu tegoroczne lęgi "należy uznać za udane; gniazda opuściło znacznie więcej młodych, niż w innych regionach kraju".

Oprócz bocianów białych na Podkarpaciu żyją także bociany czarne. Te do miejsc zimowania udadzą się dopiero w połowie września.(PAP)

kyc/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)