Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Cztery konie wspomagają w pracy policję

0
Podziel się:

Barwinek, Larosan, Winston i Empres - to konie, które wspomagają w pracy
podkarpackich policjantów. Właśnie mija 10 lat, odkąd powstał Zespół Policji Konnej i Motorowodnej
na Podkarpaciu, jako trzecia tego rodzaju formacja w kraju.

Barwinek, Larosan, Winston i Empres - to konie, które wspomagają w pracy podkarpackich policjantów. Właśnie mija 10 lat, odkąd powstał Zespół Policji Konnej i Motorowodnej na Podkarpaciu, jako trzecia tego rodzaju formacja w kraju.

Weteranem w podkarpackiej policji jest Barwinek, który "służy" w policji od samego początku. Larosan i Winston mają dwuletni staż, a najmłodszy stażem jest Empres. W tym roku podarowała go podkarpackiej policji stadnina koni w Janowie Podlaskim.

Jak poinformował PAP Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, trzy konie mają atest drugiego stopnia. "Oznacza to, że mogą być wykorzystywane np. do zabezpieczenia imprez masowych o wysokim stopniu ryzyka" - wyjaśnił Wilk.

Na co dzień konie wykorzystywane są w służbie patrolowej, a także przy zabezpieczaniu imprez masowych. Pomagają też w akcjach poszukiwawczych. Jak podkreślił Wilk, dzięki temu, że można na nich dojechać w górskie, zalesione i trudno dostępne tereny, odnaleziono wiele zaginionych osób.

Ponadto zwierzęta biorą udział w policyjnych uroczystościach, pokazach i spotkaniach policjantów z dziećmi.

Co roku każdy z koni przechodzi badania i testy sprawdzające, czy kwalifikuje się do dalszej pracy. Konie w policji mogą służyć do 16.-18. roku życia, ale maksymalnie przez 12 lat. Po zakończeniu "służby" w policji zwierze może zostać nieodpłatnie przekazane jeźdźcowi, który opiekował się nim w trakcie służby, lub innej instytucji.

Zespół Policji Konnej i Motorowodnej na Podkarpaciu powstał w 2000 r. jako trzecia tego rodzaju formacja w kraju. Początkowo należał do struktur oddziału Prewencji Policji, a funkcjonariusze, którzy pełnili tam służbę, tworzyli Sekcję w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Zespół dysponował wówczas także czterema końmi służbowymi i trzema łodziami motorowymi.

W 2008 r. zmieniła się jego nazwa na Zespół Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych oraz Konny. Powrócił też po kilkuletniej wędrówce po innych wydziałach do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ itm/

podkarpackie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)