Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Dobre zbiory miodów jesiennych; mniej miodu spadziowego

0
Podziel się:

Na Podkarpaciu są dobre zbiory miodów jesiennych. Natomiast zbieranego w
lecie miodu spadziowego była tylko jedna trzecia normalnych zbiorów - poinformował w piątek prezes
Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, Roman Bartoń.

Na Podkarpaciu są dobre zbiory miodów jesiennych. Natomiast zbieranego w lecie miodu spadziowego była tylko jedna trzecia normalnych zbiorów - poinformował w piątek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, Roman Bartoń.

"Sprzyjające warunki pogodowe w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu sprawiły, że mamy dużo bardzo smacznego miodu z nawłoci i wrzosów" - powiedział Bartoń. "Jesień nadrobiła fatalne warunki pogodowe dla pszczelarzy w lipcu" - wyjaśnił.

Pszczelarze z Podkarpacia wytwarzają przede wszystkim tzw. miód spadziowy. Z podkarpackich pasiek pochodzi ok. 40 proc. tego rodzaju miodu w Polsce. Jest dwa-trzy razy droższy od innych miodów. Należy do produktów eksportowych.

"W tym roku na Podkarpaciu zebrano jedną trzecią normalnych zbiorów. Lepszy był rok dla tego miodu m.in. w Bieszczadach i okolicach Przemyśla, z kolei na pogórzach Strzyżowskim i Dynowskim spadź w tym roku prawie w ogóle nie wystąpiła" - powiedział Bartoń.

W ocenie Bartonia, "miód spadziowy musi mieć ustabilizowana pogodę, a takiej w tym roku nie było". Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

Na Podkarpaciu ponad 3700 pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na jeden km kw.

W tym roku z rodziny pszczelej pszczelarze na Podkarpaciu otrzymywali ok. 10 kg miodu. (PAP)

kyc/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)