Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Fabryka Autosan dostarczyła autobus dla ZKM w Ciechanowie

0
Podziel się:

Będąca w upadłości likwidacyjnej fabryka Autosan z Sanoka (Podkarpackie)
dostarczyła autobus dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie. To pierwszy pojazd, który
opuścił zakład od początku października - poinformowała spółka w komunikacie.

Będąca w upadłości likwidacyjnej fabryka Autosan z Sanoka (Podkarpackie) dostarczyła autobus dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie. To pierwszy pojazd, który opuścił zakład od początku października - poinformowała spółka w komunikacie.

Autobus, który trafił do Ciechanowa to Sancity 9LE wyposażony w silnik CUMMINS EEV i automatyczną skrzynię biegów ALLISON z retarderem. Może przewozić 60 pasażerów, w tym 20 na miejscach siedzących. Autobus przystosowany został do przewożenia osób niepełnosprawnych. Jak podkreśliła spółka w komunikacie, ZKM w Ciechanowie, podobnie jak wszyscy inni kontrahenci, którzy zamówili autobusy jeszcze przed złożeniem do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości Autosanu, potwierdził swoje zamówienie.

"Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym partnerom biznesowym za okazaną w ten sposób pomoc i wsparcie dla naszych działań. Ze swej strony zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować oraz rozwijać produkcję autobusów w sanockiej fabryce" - napisano w komunikacie.

Od początku października fabryka Autosan z Sanoka jest w upadłości likwidacyjnej. Wniosek o upadłość zarząd spółki zgłosił 19 września. Jak wyjaśniono w wydanym wówczas oświadczeniu, nie było możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Kilka dni później Grupa Sobiesław Zasada, do której należała spółka, poinformowała o sprzedaniu za symboliczną kwotę pakietu akcji Autosanu prywatnej osobie.

Pod koniec października Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" złożył do Prokuratury Okręgowej w Krośnie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez b. właścicieli fabryki Autosan. Według związkowców chodzi m.in. o wyprowadzanie majątku.

Obecnie prawie 500-osobowa załoga Autosanu otrzymała wypowiedzenia z pracy. Do 25 listopada br. syndyk zapowiedział przywrócenie do pracy osób, które będą niezbędne do kontynuacji produkcji. Na razie nie wiadomo, ile to będzie osób. Syndyk zwrócił się już również do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wypłatę zaległych pensji pracownikom Autosanu.

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 roku. Od 2001 r. firma projektowała i produkowała elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.(PAP)

huk/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)