Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: Grekokatolickie wspominanie zmarłych

0
Podziel się

Na Podkarpaciu grekokatolicy pamięć zmarłych czczą w drugi dzień Wielkanocy.
Groby bliskich odwiedzą także 8 listopada, kiedy przypada dzień św. Dymitra - poinformował w piątek
dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy ks. Andrzej Żuraw.

bEpGrYYB

Na Podkarpaciu grekokatolicy pamięć zmarłych czczą w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzą także 8 listopada, kiedy przypada dzień św. Dymitra - poinformował w piątek dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy ks. Andrzej Żuraw.

Duchowny podkreślił jednak, że "od kilkunastu lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza też w dzień Wszystkich Świętych". "Od lat 90. ubiegłego wieku 1 listopada znicze płoną również na cmentarzach, gdzie spoczywają grekokatolicy" - dodał.

Ks. Żuraw przypomniał, że pamięć oddawana zmarłym w drugi dzień Wielkanocy jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. Na cmentarzach odbywają się wtedy uroczyste nabożeństwa poprzedzone procesją. "Natomiast w dzień św. Dymitra odprawia się na cmentarzach modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli. W tym roku zmarłych będziemy wspominać za tydzień" - zaznaczył.

bEpGrYYD

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach. Najbardziej znanymi są cmentarze w Komańczy, Zagórzu, Sanoku, Mokrem, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi.

Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem.(PAP)

kyc/ mki/

bEpGrYZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)