Notowania

wiadomości
21.06.2011 11:52

Podkarpackie: Kilkusetletnie zabytki odkryto w XVII-wiecznej cerkwi

XVII-wieczną ikonę, która służyła jako deska w kopule, o wiek młodszą cerkiewną chorągiew i świeczniki znaleziono podczas prac konserwatorskich w zabytkowej cerkwi w Zadąbrowiu koło Przemyśla (Podkarpackie). Świątynia jest przygotowywana do przeniesienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

XVII-wieczną ikonę, która służyła jako deska w kopule, o wiek młodszą cerkiewną chorągiew i świeczniki znaleziono podczas prac konserwatorskich w zabytkowej cerkwi w Zadąbrowiu koło Przemyśla (Podkarpackie). Świątynia jest przygotowywana do przeniesienia.

Na XVII-wieczną ikonę natrafiono podczas rozkładania kopuły cerkwi. "Znalazła się tam podczas remontu i przebudowy cerkwi w XIX wieku. Ikonę rozbito na deski i wbudowano je w kopułę, jako materiał budowlany. Niektórych desek, tych brakujących do pełnej kompozycji, jeszcze szukamy" - powiedziała PAP we wtorek podkarpacki konserwator zabytków Grażyna Stojak.

Udało się odzyskać z kopuły jedną kompletną ikonę oraz część innej ikony.

Ponadto konserwatorzy przygotowujący budowlę do rozłożenia na części znaleźli też kilka innych cennych przedmiotów: fragmenty XVII-wiecznego ikonostasu, świeczniki, napis oraz rzadko spotykaną chorągiew cerkiewną z XVIII wieku. Odkryto też XVIII-wieczną ikonę, która została zamalowana i posłużyła jako tło dla nowszego malowidła.

Tego typu znaleziska jak chorągiew i świeczniki są - zdaniem Stojak - rzadkością. Ich stan zachowania jest bardzo dobry.

Grekokatolicką cerkiew w Zadąbrowiu zbudowano w XVII wieku. Zgodnie z planem ma być rozłożona na elementy, z których każdy zostanie szczegółowo oznakowany, a następnie zakonserwowany i na powrót złożony. W efekcie świątynia zostanie przeniesiona o kilkadziesiąt metrów, na cmentarz. Obecnie bowiem stoi częściowo właśnie na cmentarzu, a częściowo na dróżce procesyjnej.

Konserwator wyjaśniła, że cerkiew została przesunięta kilkanaście lat temu, ponieważ budowano nowy kościół. Przez ostatnie lata popadała w coraz większą ruinę. Jej konstrukcja została poruszona podczas poprzednich przenosin.

Dzięki temu, że w ubiegłym roku zabytek został objęty rejestrem, czyli jest prawnie chroniony, można finansować jego konserwacje, remonty.

Przenosiny cerkwi na nowe miejsce mają zostać zakończone jesienią br. Stojak zauważyła też, że cerkwi zostanie nadana funkcja kaplicy przedpogrzebowej, dzięki czemu będzie stale odwiedzana, co przyczyni się do lepszego zachowania zabytku.(PAP)

api/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz