Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Koncert kwartetu smyczkowego na festiwalu w Łańcucie

0
Podziel się:

Żeński kwartet Akademos wystąpi w poniedziałkowy wieczór na 51. Muzycznym
Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie). W sali balowej łańcuckiego zamku zabrzmią kompozycje m.in.
Franciszka Schuberta i Dymitra Szostakowicza.

Żeński kwartet Akademos wystąpi w poniedziałkowy wieczór na 51. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie). W sali balowej łańcuckiego zamku zabrzmią kompozycje m.in. Franciszka Schuberta i Dymitra Szostakowicza.

Słowo wstępne przed koncertem wygłosi znany polski krytyk muzyczny Jan Popis.

Kwartet Akademos tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach: Anna Szabelka (I skrzypce), Joanna Cogiel (II skrzypce), Aleksandra Batog (altówka) i Danuta Sobik-Ptok (wiolonczela). Grupa powstała w 1997 roku. Dotychczas dała ponad 500 koncertów w kraju i za granicą. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Warszawska Jesień, Central European Festival w Zilinie, Bachfest w Lipsku, Osterfestival Bayreuth. Występowała też w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach Emerson String Quartet Young Artists Concerts.

W repertuarze Akademosa znajduje się ponad 200 pozycji, wśród których znajdują się arcydzieła kameralistyki XVIII i XIX stulecia, klasyka XX wieku i najnowsze dzieła. W związku z Rokiem Beethovena zespół przygotował wszystkie kwartety smyczkowe tego kompozytora i zaprezentował je w latach 2007-2008 w ramach cyklu "Nie dla Elizy - Beethoven i arcydzieła XX wieku".

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w sobotę koncertem plenerowym w zamkowym parku, w którym zabrzmiały fragmenty z oper, operetek i musicali. W ramach imprezy, która potrwa do 26 maja zaplanowano łącznie dziewięć koncertów, w tym jeden nocny. Odbywają się one pod wspólnym tytułem "Na skrzydłach muzyki". W programie znajdą się recitale, spektakle muzyczne, ale przeważać będzie muzyka kameralna. Przed łańcucką publicznością wystąpią soliści, orkiestry symfoniczne i kameralne z 6 krajów.

Wzorem lat ubiegłych większość koncertów odbędzie się w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Starej Ujeżdżalni, w Filharmonii Podkarpackiej i - po raz pierwszy od kilku lat - w bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku.

Festiwalowi towarzyszą wystawy fotografii, malarstwa i rzeźby.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie (wówczas Państwowa Filharmonia, później Filharmonia Rzeszowska). Dyrektorem naczelnym festiwalu jest dyr. Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec, a dyr. artystycznym -Vladimir Kiradjiev, dyr. artystyczny filharmonii w Rzeszowie.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza, wówczas pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej, odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)

api/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)