Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Koncert specjalny festiwalu w Leżajsku

0
Podziel się:

Recital organowy prof. Józefa Serafina, dyrektora artystycznego XXII
Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie) znajdzie się w
programie koncertu specjalnego imprezy, który odbędzie się w niedzielny wieczór w Leżajsku.

Recital organowy prof. Józefa Serafina, dyrektora artystycznego XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie) znajdzie się w programie koncertu specjalnego imprezy, który odbędzie się w niedzielny wieczór w Leżajsku.

W koncercie, który zabrzmi w bazylice Bernardynów już po zakończeniu festiwalu, zaprezentowane zostaną m.in. "Salve Regina" Jakuba Sowy, dwa preludia chorałowe nt. "Jesus Christus unser Heiland" Jana Sebastiana Bacha, poemat symfoniczny "Orfeusz" Franciszka Liszta, chorał n. 3 a-moll Cezara Francka.Natomiast w drugiej części wieczoru, w koncercie kameralnym przed festiwalową publicznością wystąpi zespół Arso Ensemble, który tworzą: dwaj skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach oraz wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Artyści wykonają sonaty a'quattro nr 1, 2 i 3 Gioacchino Rossiniego.

Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny.

W programie festiwalu, który rozpoczął się 17 czerwca i zakończył 29 lipca znalazło się 7 koncertów oraz dodatkowy koncert specjalny, który zaplanowano już po zakończeniu imprezy. Odbędzie się on w nietypowym dla festiwalu dniu - w niedzielę, podczas gdy wszystkie występy festiwalowe odbywają się zawsze w poniedziałkowe wieczory.

W imprezie brali udział głównie polscy muzycy, ale także z Litwy i Niemiec. Artyści koncertowali na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru, jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.(PAP)

api/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)