Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Kulka Trio oraz Kayah i Royal Quartet w Łańcucie

0
Podziel się:

Koncert Kulka Trio zabrzmiał w sali balowej łańcuckiej rezydencji
Lubomirskich i Potockich w poniedziałek wieczór w ramach 50. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
(Podkarpackie).

Koncert Kulka Trio zabrzmiał w sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich w poniedziałek wieczór w ramach 50. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie).

Kulka Trio w składzie: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Tomasz Strahl (wiolonczela) i Krzysztof Jabłoński (fortepian) wykonali kompozycje Johannesa Brahmsa i Sergieja Rachmaninowa.

Natomiast w drugim koncercie, nocnym w Starej Ujeżdżalni wystąpi znana wokalistka Kayah wraz z kwartetem smyczkowym Royal Quartet. Zaprezentują utwory ze wspólnej płyty. Będą to znane kompozycje piosenkarki w nowych aranżacjach, połączone z akustycznym, klasycznym brzmieniem kwartetu smyczkowego.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 29 maja, znajdzie się łącznie 13 koncertów, w tym trzy nocne. Artyści będą koncertować głównie w sali balowej łańcuckiego zamku, ale także w Starej Ujeżdżalni i w sali Filharmonii Podkarpackiej.

Festiwal rozpoczął się w sobotę galą operową z udziałem solistów, orkiestry Filharmonii Podkarpackiej i Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wśród gwiazd tegorocznego festiwalu znajdzie się m.in. Ingolf Wunder, austriacki pianista, zdobywca II nagrody ex aequo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 r. oraz dwóch nagród specjalnych; światowej sławy łotewski wiolonczelista Mischa Maisky i izraelski skrzypek Shlomo Mintz oraz Krzysztof Penderecki, który poprowadzi koncert finałowy.

Z uwagi na jubileusz festiwalu, jego program w tym roku obfituje w dodatkowe atrakcje. Już w czasie koncertu inauguracyjnego dwaj wybitni polscy artyści: Rafał Olbiński i Franciszek Maśluszczak malowali "na żywo" obrazy inspirowane koncertem. Artyści przyjechali do Łańcuta na zaproszenie Fundacji "Bliźniemu swemu", działającej na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Ich prace zostały już wystawione na aukcję, a dochód zostanie przeznaczony na pomoc ubogim i bezdomnym, którymi opiekuje się towarzystwo albertyńskie.

Festiwalowi ponadto towarzyszyć będzie koncert dla dzieci, który odbędzie się już po zakończeniu festiwalu, w przeddzień Dnia Dziecka. W tym roku będzie to opowieść muzyczna o Shreku w wykonaniu Cezarego Pazury, w której zabrzmi także muzyka z tego filmu.

Natomiast w przez cały czas trwania imprezy można oglądać w zamkowej bibliotece wystawę cymeliów muzycznych, czyli rękopisów i druków kompozytorów związanych z dworem w Łańcucie. Wśród nich zaprezentowane są rękopisy nadwornego kompozytora księżnej Izabelli Lubomirskiej - Marcello Bernardiniego.

Ponadto w czasie festiwalu, także w sali balowej, odbędzie się dwudniowa sesja naukowa "Festiwale muzyczne - miejsce i rola w kulturze europejskiej", zorganizowana przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Natomiast w Starej Ujeżdżalni będzie można posłuchać muzyki z filmu "Rewers", w wykonaniu Włodka Pawlika z zespołem.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Państwowa Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie (wówczas Państwowa Filharmonia). Dyrektorem naczelnym festiwalu jest dyr. Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec, a dyr. artystycznym Vladimir Kiradjiev, dyr. artystyczny filharmonii w Rzeszowie.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)