Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Lalki-postaci z legend dla japońskich dzieci z Fukushimy

0
Podziel się:

Porcelanowe lalki, prezentujące postaci z legend i przekazów regionalnych z
Podkarpacia trafią do japońskich dzieci poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Lalki - będzie ich co
najmniej sto - zostaną wykonane ręcznie w pracowni przy Muzeum Lalek w Pilźnie (Podkarpackie).

Porcelanowe lalki, prezentujące postaci z legend i przekazów regionalnych z Podkarpacia trafią do japońskich dzieci poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Lalki - będzie ich co najmniej sto - zostaną wykonane ręcznie w pracowni przy Muzeum Lalek w Pilźnie (Podkarpackie).

Projekt "Dzieci, dzieciom. Pomost przyjaźni Podkarpacie - Fukushima" realizowany przy wsparciu urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, zakłada, że zamawiający wcześniej na podstawie baśni, podań, znanych na ich terenie, opracują swoją legendę i do niej zamówią konkretne postaci. Lalki mają być bowiem zamawiane przez poszczególne samorządy, a od września także szkoły - poinformowała PAP Zofia Gągała-Bohaczyk, dyrektor Muzeum Lalek w Pilźnie.

Następnie lalki wraz z legendami spisanymi w języku angielskim zostaną przekazane dzieciom z prefektury Fukushima. Ma to nastąpić w marcu, gdy przypada jeden najstarszych japońskich festiwali Hina Matsuri, czyli Święto Dziewczynek.

Każda z lalek będzie miała specjalny certyfikat, potwierdzający jej autentyczność. Dyrektorka muzeum podkreśliła, że chodzi przede wszystkim o jakość wykonania lalek. Dlatego tego zadania podjęła się specjalistyczna pracownia, w której tworzy się ręcznie porcelanowe lalki.

"Lalka w kulturze japońskiej ma swe szczególne miejsce. Lalki w Japonii do dzisiaj pełnią role nie tylko dekoracyjne, ale również talizmanów pomagających, według ich wierzeń, w życiu codziennym. Mamy nadzieję, że obdarowując polską lalką dzieci w Japonii na moment wywołamy na ich buziach uśmiech" - wyjaśniła Gągała-Bohaczyk.

Na certyfikacie zostanie wypisane imię lalki. Dołączona zostanie także legenda, której bohatera będzie przedstawiać lalka oraz mapka z zaznaczonym rejonem Podkarpacia, z którego pochodzi opowieść.

Lalki, które powstaną w Pilźnie będą miały około pół metra wysokości. Niektóre z nich zostaną wykonane w całości z porcelany, a inne będą miały porcelanowe twarze, dłonie i stopy, a korpusy z elastycznego tworzywa. Każda z lalek będzie miała inne rysy twarzy. Ich stroje będą szyte specjalnie dla każdej postaci.

Samo wykonanie lalki zajmuje około 7-10 dni, wcześniej jednak konieczne jest przygotowanie jej projektu i zgromadzenie wszelkich materiałów.

Pomysł wykonania lalek-postaci z podkarpackich legend i wysłania ich dzieciom japońskim zrodził się w Muzeum Lalek w Pilźnie z inspiracji wydarzeniem z marca 1927 roku. Wówczas rząd amerykański przysłał do Japonii prawie 13 tys. niebieskookich lalek, jako dowód przyjaźni pomiędzy narodem japońskim i amerykańskim. Trafiły one do szkół i przedszkoli japońskich. Obecnie część z nich można oglądać w Cesarskim Muzeum Edukacji w Tokio.

W rewanżu mistrz lalkarski Toko Shokansai I wykonał 58 lalek ichimatsu ningyo, które jesienią 1927 roku wysłano do dzieci w USA.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)