Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Otwarto polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu

0
Podziel się:

W poniedziałek otwarte zostało polsko-ukraińskie przejście drogowe w
Budomierzu (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała prawie 146 mln zł i była współfinansowana m.in. ze
środków unijnych.

W poniedziałek otwarte zostało polsko-ukraińskie przejście drogowe w Budomierzu (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała prawie 146 mln zł i była współfinansowana m.in. ze środków unijnych.

Jak powiedziała podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, budowa przejścia trwała trzy lata. "Przejście pod względem rozwiązań architektonicznych i organizacyjnych jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej UE" - zaznaczyła.

Przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sało podkreślił, że otwarcie przejścia w Budomierzu jest bardzo ważne dla Ukrainy i Polski. "Polsko-ukraińskie stosunki są strategiczne nie tylko dla naszych państw, ale i dla Europy w ogóle. Rozbudowa infrastruktury granicznej jest bardzo ważnym kierunkiem współpracy obu stron, a przejście w Budomierzu jest siódmym przejściem drogowym na granicy Polski z Ukrainą. Pozwoli zmniejszyć obciążenie na innych przejściach granicznych" - dodał.

Zaznaczył, że współpraca handlowo-gospodarcza między Polską, Unią Europejską a Ukrainą wymaga dalszego rozwoju infrastruktury przygranicznej, w tym otwarcia nowych przejść granicznych.

W ocenie ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskiego, otwarcie przejścia jest "jaskrawym przejawem tego, jak Polska otwiera drzwi dla Ukrainy do UE".

Komentując protesty w Kijowie, ambasador zaznaczył, że nie jest to walka partyjna. "To naród ukraiński na ulicach wyraża chęć swojej przyszłości" - powiedział.

Przejście w Budomierzu wyposażone jest m.in. w elektroniczny dozór i sterowanie ruchem. Ma po osiem pasów do odpraw w obu kierunkach. Jego przepustowość ma wynieść ok. 8 tys. osób na dobę.

Cała infrastruktura powstała po polskiej stronie. Oprócz głównego budynku wybudowane zostały m.in. punkty odpraw granicznych, oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, ujęcie wody i drogi dojazdowe.

Polskie i ukraińskie służby graniczne będą przeprowadzać odprawy w jednym miejscu, co ma skrócić czas odprawy podróżnych. Pracować tam będzie prawie 70 celników i ok. 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Przejście jest dostosowane do odprawy samochodów o ciężarze do 3,5 t, ale cała infrastruktura jest przygotowana na przyjmowanie cięższych samochodów - do 7,5 tony. Tamtędy nie będzie można jednak przewozić towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej.

Budowa przejścia kosztowała prawie 146 mln zł; większość pieniędzy pochodziła z budżetu państwa, a część z unijnego programu Polska-Ukraina-Białoruś. Na Podkarpaciu funkcjonowały do tej pory trzy polsko-ukraińskie drogowe przejścia graniczne: w Medyce, Korczowej i Krościenku. (PAP)

huk/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)