Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: PGNiG rozpoczyna poszukiwania gazu i ropy w Karpatach

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna poszukiwania ropy i gazu
w Karpatach. W Niebieszczanach w piątek ruszyło wiercenie otworu o głębokości prawie 5 km -
powiedziała PAP Ewa Król z sanockiego oddziału firmy.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna poszukiwania ropy i gazu w Karpatach. W Niebieszczanach w piątek ruszyło wiercenie otworu o głębokości prawie 5 km - powiedziała PAP Ewa Król z sanockiego oddziału firmy.

Na razie dowiercono się do głębokości ponad 25 m.

Król wyjaśniła, że koncesję na poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Bieszczadach PGNiG uzyskała w czerwcu 2007 r.

"Wtedy też zawarliśmy umowę na poszukiwanie złóż z firmami: Eurogas Polska i Energia Bieszczady. Nasza firma jest głównym operatorem i mamy 51 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu, Eurogas 24 proc., a Energia Bieszczady 25 proc." - powiedziała.

Wykonawcą prawie 5-kilometrowego odwiertu będzie zakład Poszukiwań Nafty i Gazu Jasło. Samo wiercenie na taką głębokość potrwa około pół roku. Jak podkreśliła Król, tak głębokie wiercenie jest potrzebne, bo Karpaty są trudnym terenem do poszukiwań złóż ropy i gazu.

"Zanim przystąpiliśmy do wiercenia w Niebieszczanach, geodeci przeprowadzili wiele badań i analiz, które wskazały właśnie to miejsce. Mamy nadzieję, że odwiert będzie sukcesem i odkryjemy jakieś złoże. Już podczas samego procesu wiercenia będziemy na bieżąco analizować, czy +idziemy+ w dobrym kierunku" - zaznaczyła Król.

Jeśli uda się odkryć złoże gazu lub ropy, to potrzebne będą kolejne minimum trzy lata na zbudowanie infrastruktury do jego eksploatacji.

"Projekt zakłada, że odwiert w Niebieszczanach będzie kosztował ok. 55 mln zł, ale nigdy nie wiadomo, na jakie trudności natrafimy, więc kwota ta może ulec zmianie" - zastrzegła Król.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W skład grupy kapitałowej PGNiG wchodzą 34 spółki. (PAP)

huk/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)