Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: Pierwsze czytanie budżetu województwa

0
Podziel się:

1,407 mld zł przychodów i 1,444 mld zł wydatków oraz deficyt w wysokości 37
mln zł - to najważniejsze założenie budżetu województwa podkarpackiego. W piątek podczas sesji
sejmiku wojewódzkiego odbyło się pierwsze czytanie tego dokumentu.

bEsfJSRh

1,407 mld zł przychodów i 1,444 mld zł wydatków oraz deficyt w wysokości 37 mln zł - to najważniejsze założenie budżetu województwa podkarpackiego. W piątek podczas sesji sejmiku wojewódzkiego odbyło się pierwsze czytanie tego dokumentu.

W podkarpackim samorządzie od pół roku rządzi koalicja PiS i Prawica Rzeczypospolitej. W opozycji są PO, PSL i SLD.

Jak mówił podczas debaty marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS), głównym zadaniem budżetu ma być przygotowanie regionu do przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. "Budżet ten odpowiada na wyzwania, jakie przed nami stoją w kolejnej perspektywie unijnej" - przekonywał.

bEsfJSRj

Marszałek podkreślił, że deficyt zapisany w przyszłorocznym budżecie (37 mln zł) jest niższy od tegorocznego o 23 mln zł. "Zamierzamy pokryć deficyt z wolnych środków. Nie planujemy zaciągać na ten cel kredytów, choć w zależności od rozwoju sytuacji te planu mogą się zmienić" - zastrzegł.

Ortyl zaznaczył, że zapisane w budżecie wydatki w większości przeznaczone będą na kontynuację wieloletnich inwestycji.

Poparcie budżetu zadeklarował przewodniczy klubu radnych PiS w sejmiku Czesław Łączak. Jego zdaniem przyszłoroczny budżet dobrze przygotowuje region do wykorzystania pieniędzy z przyszłego budżetu UE.

Innego zdania był przewodniczący klubu radnych PO Sławomir Miklicz, który dokument nazwał "budżetem bezradności" i zadeklarował, że jego klub go nie poprze. "To budżet bezradności, bo w wielu dziedzinach mamy zmniejszenie nakładów finansowych, w tym m.in. na kulturę czy służbę zdrowia, a nakłady na drogi zmniejszają się o 12 proc. w stosunku do poprzedniego budżetu. W tym budżecie nie ma żadnych nowych inwestycji, zarząd nie pokazał nic nowego, autorskiego" - mówił.

bEsfJSRp

Natomiast szef klubu radnych PSL w sejmiku Mariusz Kawa określił budżet jako "ekstremalnie liberalny jeśli chodzi o osoby najbardziej poszkodowane". "W budżecie zapisano 50 proc. mniej wydatków (niż w poprzednim) na służbę zdrowia, o 30 proc. mniej na pomoc społeczną. Spadają też wydatki na kulturę i dziedzictwo narodowe" - wyliczał.

Zapowiedział, że klub radnych PSL zgłosi dwie poprawki do budżetu. Jedna będzie dotyczyła przeznaczenia pieniędzy na projekt "Bezpieczne boiska Podkarpacia", a druga ma zakładać dotacje na funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie.

W debacie udziału nie wzięli radni SLD, którzy wyszli przed jej rozpoczęciem. Ich zdaniem debata nad budżetem, który nie uwzględnia kwoty 34 mln zł, które ma zostać zabrane województwu z tytułu janosikowego, nie ma sensu.

Teraz nad budżetem pracować będą sejmikowe komisje. Budżet ma zostać uchwalony na następnej sesji, pod koniec grudnia. (PAP)

bEsfJSRq

huk/ pad/

bEsfJSRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)