Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: PiS apeluje do pozostałych kandydatów o debatę po angielsku

0
Podziel się

Lider podkarpackiej listy PiS w wyborach do
PE Tomasz Poręba, wezwał liderów list innych partii do debaty w
języku angielskim o przyszłości regionu.

bEhswziZ

Lider podkarpackiej listy PiS w wyborach do PE Tomasz Poręba, wezwał liderów list innych partii do debaty w języku angielskim o przyszłości regionu.

Poręba w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie powiedział, że aby skutecznie działać i pracować w PE trzeba znać języki obce.

"Pracując przez pięć lat w Brukseli widziałem sytuacje, w których posłowie z Polski mieli dość duże problemy językowe, co przenosiło się na skuteczność ich działalności. Dlatego wzywam wszystkich liderów pozostałych list wyborczych, abyśmy usiedli i porozmawiali o przyszłości Podkarpacia po angielsku" - dodał lider listy PiS.

bEhswzjb

W jego opinii, taka debata pozwoli kandydatom pokazać, że będą potrafili skutecznie walczyć w PE o sprawy regionu i Polski.

Mieczysław Janowski, lider listy PSL, powiedział PAP, że jeśli na debatę zgodzą się wszystkie komitety wyborcze, to on weźmie udział w takim spotkaniu. Dodał, że on posługuje się biegle angielskim, niemieckim i rosyjskim, a także słabo francuskim.

"Chodzi jednak o to, aby nie był to konkurs lingwistyczny. Powinna to być debata programowa w kontekście wyborów do PE. Sądzę, że taka rozmowa o przyszłości regionu mogłaby się odbyć przy okazji innych wyborów, bo w PE tworzy się prawo dla całej UE, a nie tylko dla naszego regionu" - dodał.

Marian Krzaklewski, lider podkarpackiej listy PO, powiedział PAP, że nie wie jeszcze, czy skorzysta z propozycji Poręby. "Mam przygotowany już indywidualny projekt mojej kampanii i nie wiem, czy znajdę czas na dodatkową debatę. Tym bardziej, że potwierdziłem już udział w debacie kandydatów, która odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Na razie koncentruję się na swojej kampanii i sprawach programowych" - dodał.

bEhswzjh

Jak zaznaczył, może się wykazać praktyczną znajomością języka angielskiego i na podobnym poziomie języka francuskiego; zna także, na poziomie pozwalającym na bezpośrednie komunikowanie się, język włoski i rosyjski.

"Uważam, że jeśli doszłoby kiedyś do takiej lingwistycznej debaty powinna odbyć się w dwóch (angielski i francuski), a nawet w trzech językach" - powiedział Krzaklewski.

Lider listy Centrolewicy, mistrz świata w brydżu sportowym Krzysztof Martens, powiedział PAP, że propozycja Poręby jest nie fair.

"Pracuje on (Poręba) od kilku lat w strukturach UE i zna specyficzne słownictwo jakim posługują się urzędnicy. Ja tego doświadczenia nie mam, i pod tym względem, mimo że znam angielski, mógłbym przegrać z nim tę debatę. W rewanżu mógłbym zaprosić go do brydżowego stolika" - dodał Martens, który oprócz angielskiego posługuję się także: francuskim, włoskim i słabo arabskim.

bEhswzji

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podkarpackim zarejestrowano 10 list. Rywalizuje 98 kandydatów. W Rzeszowie zarejestrowano listy: PO, PiS, SLD-UP, Polskiej Partii Pracy, PdP- Centrolewicy, Unii Polityki Realnej, Prawicy Rzeczypospolitej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Samoobrony i Libertas. Oprócz PPP, która zgłosiła ośmiu kandydatów, pozostałe ugrupowania wystawiły po 10 osób. (PAP)

huk/ kyc/ la/ jbr/

bEhswzjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)