Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Poziom rzek powoli się stabilizuje; fala na Wiśle

0
Podziel się:

#
dochodzi inf. o wprowadzeniu kolejnych alarmów powodziowych

# dochodzi inf. o wprowadzeniu kolejnych alarmów powodziowych

#

30.07. Rzeszów (PAP) - W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle i Sanie w piątek po południu wprowadzono kolejne alarmy powodziowe - dla miasta i gminy Baranów Sandomierski oraz w gminie Gorzyce.

Alarm powodziowy obowiązuje jeszcze w mieście Tarnobrzegu; wprowadzono go w piątek w godzinach południowych.

Obecnie Wisła przekracza stan alarmowy w Zawichoście o ok. 80 cm i w Sandomierzu o ok. 6 cm. Jej poziom nadal rośnie. Jednak - jak zapewnia Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu - obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia i konieczności ewakuacji, choć sytuacja jest poważna. Centrum apeluje do mieszkańców o uwagę i sprawdzanie na bieżąco komunikatów służb ratowniczych przekazywanych na miejscu i podawanych poprzez media.

Przez całą noc ok. 400 strażaków pomagało w umacnianiu wyrw na rzece Trześniówce i w wale wiślanym w Zalesiu Gorzyckim w gminie Gorzyce, w pow. tarnobrzeskim.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie informuje, że w nocy lub nad ranem spodziewana jest na Wiśle w Sandomierzu fala kulminacyjna i przekroczenie tam stanu alarmowego o ok. 10 cm. Natomiast w sobotę przed południem, gdy fala dojdzie do Zawichostu, może tam przekroczyć poziom alarmu o prawie metr.

Stabilne są także na chwilę obecną wody Sanu, który przekracza w Nisku jedynie stan ostrzegawczy o około metr. Jednak w sobotę spodziewane jest tam wezbranie wód i przekroczenie stanu alarmowego o ok. 5 cm.

Stan alarmowy przekracza jeszcze Wisłok w Tryńczy, czyli przy ujściu do Sanu, o ok. 20 cm, ale woda już opada.

Poziom większości rzek Podkarpacia powoli się obniża. W piątek rośnie jedynie poziom wody w Wiśle, przez którą przechodzi fala wezbraniowa.

Ze względu na ustabilizowanie się sytuacji powodziowej w kilku miejscach odwołano alarmy powodziowe lub zamieniono na pogotowia przeciwpowodziowe. Obecnie pogotowie obowiązuje jeszcze w poszczególnych gminach powiatów: tarnobrzeskiego, przemyskiego, stalowowolskiego, mieleckiego i niżańskiego oraz w mieście Sieniawie. Prognozy pogody przewidują po południu i w nocy przelotne opady w zachodniej części regionu.

Jak poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. kpt. Marcin Betleja, w związku z ulewnymi deszczami, jakie przechodziły nad regionem od kilku dni, strażacy interweniowali od środy ponad 500 razy. Byli wzywani najczęściej do wypompowania wody z ulic, piwnic i posesji oraz do pomocy przy zabezpieczaniu domów przed zalaniem. Pomagali także w umacnianiu wałów na Wiśle w Zalesiu Gorzyckim i Trześniówce w pow. tarnobrzeskim. Profilaktycznie ewakuowano w gminie Jeżowe sześć osób i 10 sztuk zwierząt. (PAP)

api/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)