Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Prawie 1 mln dokumentów Tax Free na granicy z Ukrainą

0
Podziel się:

Funkcjonariusze Służby Celnej na Podkarpaciu odnotowali w ubiegłym roku
prawie milion dokumentów Tax Free, dzięki którym podróżni otrzymują zwrot podatku VAT za zakupione
towary wywożone poza UE - poinformowała PAP rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska.

bEEgbxOt

Funkcjonariusze Służby Celnej na Podkarpaciu odnotowali w ubiegłym roku prawie milion dokumentów Tax Free, dzięki którym podróżni otrzymują zwrot podatku VAT za zakupione towary wywożone poza UE - poinformowała PAP rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska.

Podkreśliła, że jest to rekordowa liczba takich dokumentów w historii podkarpackiej SC.

Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających podkarpacki odcinek polsko-ukraińskiej granicy, którzy zrobili w Polsce zakupy, cieszyły się materiały budowlane, części i akcesoria do środków transportu oraz sprzęt RTV i AGD.

bEEgbxOv

Chabowska zaznaczyła, że SC wprowadziła wiele ułatwień dla podróżnych, którzy robią w Polsce zakupy. "Od 2012 r. odprawy podróżnych, którzy chcą skorzystać z możliwości zwrotu podatku za zrobione w Polsce zakupy, wspomaga elektroniczny system +Zwrot VAT dla podróżnych+. Dzięki niemu zarówno podróżny, jak i sprzedawca mogą sami zarejestrować dokumenty Tax Free uprawniające do zwrotu podatku po wywiezieniu towaru z UE, poprzez stronę internetową www.granica.gov.pl" - dodała.

Zarejestrowany w ten sposób dokument trafia bezpośrednio do oddziału celnego na granicy. Dzięki temu odprawa celna związana z potwierdzeniem wywozu towaru, w momencie kiedy podróżny pojawi się z nim na granicy, ogranicza się do niezbędnych czynności. Przygotowano także dla tych osób odrębne pasy ruchu.

Natomiast w 2013 r. podkarpacka Służba Celna zwiększyła ilość stanowisk, na których obsługiwani są podróżni zgłaszający towary w ramach Tax Free.

Chabowska zaznaczyła, że celnicy notują systematyczny wzrost liczby podróżnych, którzy zainteresowani są elektronicznym systemem "Zwrot VAT dla podróżnych"

bEEgbxOB

"Np. na przejściu w Korczowej, dokumenty w tej formie stanowią już 50 proc. wszystkich rejestrowanych dokumentów tego typu. Z kolei podróżni, którzy nie dokonali takiej wstępnej rejestracji i posiadają dokument tylko w formie papierowej, mogą liczyć na bezpłatny dostęp do internetu, dzięki udostępnieniu przez nas hot spotów. Oczekując na kontrolę celną mogą zarejestrować swoje zakupy, co przyczynia się do skrócenia czasu przekroczenia granicy" - dodała.

W województwie podkarpackim funkcjonują cztery drogowe przejścia z Ukrainą w: Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu. (PAP)

huk/ je/ jbr/

bEEgbxOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)