Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: Promesy na odbudowę szkód powodziowych

0
Podziel się

Ponad 86 mln zł otrzymało 129 samorządów z Podkarpacia na usuwanie skutków
ubiegłorocznej powodzi. Promesy na taką sumę wręczył w poniedziałek w Rzeszowie Minister Spraw
Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller.

bEgoDCXV

Ponad 86 mln zł otrzymało 129 samorządów z Podkarpacia na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Promesy na taką sumę wręczył w poniedziałek w Rzeszowie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller.

Jak zaznaczył minister, Podkarpacie podczas ubiegłorocznej powodzi było jednym z regionów, który najbardziej ucierpiał. Przypomniał, że straty w całej Polsce wyniosły 12 mld zł.

"Z budżetu państwa na pomoc wydaliśmy w ubiegłym roku ok. 3 mld zł. W tym roku, przyjeżdżam tu z pierwszą ratą pomocy. Czy będą kolejne raty - zależeć będzie od tego, czy w tym roku będzie powódź" - dodał.

bEgoDCXX

Miler zaznaczył, że na początku tego roku w ramach promes, które otrzymują poszczególne regiony, wydawanych jest z budżetu ministerstwa 2/3 środków zarezerwowanych na ten cel. "Przezorność nakazuje 1/3 zostawić i podzielić pod koniec lipca; wówczas zagrożenie powodzią jest o wiele mniejsze" - zaznaczył.

Jak podkreślił, oprócz środków, które pozostają w rezerwie, jest też ponad 100 mln euro, obiecanych przez UE w ramach Funduszu Solidarności. Zdaniem ministra, tych pieniędzy można spodziewać się w pierwszym półroczu tego roku.

Największą kwotę pomocy w ramach promes otrzymały na Podkarpaciu m.in. miasto Ropczyce - 3,6 mln zł; Tarnobrzeg - 3,3 mln zł i powiat rzeszowski - 6 mln zł.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, cała kwota promesy zostanie przeznaczona na odbudowę dróg zniszczonych przez powódź. "W wyniku powodzi pięć osiedli na terenie miasta zostało zalanych przez Wisłę. Środki, które dziś otrzymaliśmy, pozwolą na odbudowę dróg na tych osiedlach" - dodał.

bEgoDCYd

Ubiegłoroczna powódź na terenie całego Podkarpacia spowodowała straty w wysokości 1 mld 200 mln zł. W tym straty w infrastrukturze gmin i powiatów oszacowano na prawie 800 mln zł. (PAP)

huk/ abr/

bEgoDCYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)