Notowania

wiadomości
20.07.2012 16:10

Podkarpackie: Rozpoczął się Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

Barwnym korowodem z udziałem 17 polonijnych zespołów, które przeszły ulicami Iwonicza-Zdroju (Podkarpackie) w piątek rozpoczął się 8. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Impreza potrwa do 25 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Barwnym korowodem z udziałem 17 polonijnych zespołów, które przeszły ulicami Iwonicza-Zdroju (Podkarpackie) w piątek rozpoczął się 8. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Impreza potrwa do 25 lipca. *

Członkowie zespołów ubrani w stroje ludowe przeszli na główny plac miasteczka, gdzie lokalny zespół ludowy Lubatowianie, jako gospodarz, przywitał tancerzy chlebem i solą, a najmłodsi uczestnicy iprezy odebrali z rąk burmistrza klucze do miasta. Kilkadziesiąt bochenków chleba, upieczonych specjalnie na tę okazję, następnie pokrojono i poczęstowano nimi publiczność.

Przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy, w piątek rano odbyła się msza święta w intencji jej uczestników i Polonii.

Oficjalne otwarcie imprezy zamknie w piątkowy wieczór koncert inauguracyjny na Placu Dietla w centrum Iwonicza, w czasie którego zespoły polonijne zaprezentują wybrane polskie tańce ludowe.

W festiwalu, który potrwa do środy, bierze udział około pół tysiąca dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat oraz choreografowie i opiekunowie. Przybyli oni do Iwonicza-Zdroju z siedmiu krajów świata. Najliczniej reprezentowana jest Polonia Kanady, skąd do Iwonicza przyjechało siedem zespołów. Nie zabrakło też młodych Polonusów z USA, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Niemiec i Rumunii.

"Takie spotkania są wspaniałe i pozostawiają w pamięci uczestników niezapomniane wrażenia. Ci młodzi ludzie przyjeżdżają do krainy ojców i dziadków z chęcią poznania, zobaczenia tego kraju, o którym tak wiele słyszeli. Niektórzy z nich przybywają pierwszy raz, inni - kolejny, ale wszystkich zawsze witamy z otwartym sercem" - podkreślił dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień.

Przez kilka kolejnych dni festiwalowych poszczególne zespoły będą na zmianę występować w Iwoniczu i innych miejscowościach regionu, m.in. Rymanowie Zdroju, Sanoku, Polańczyku i Krośnie.

Podczas każdego festiwalu, zarówno dziecięcego, jak i "dorosłego", który odbywa się rok wcześniej, największą popularnością wśród widzów cieszy się koncert "Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania". Koncert ten, podobnie jak podczas poprzedniej edycji, odbędzie się dwukrotnie - w poniedziałek w Iwoniczu i we wtorek w Krośnie.

Imprezę zakończy w środę wieczorem w Iwoniczu Zdroju koncert galowy.

Festiwal jest współfinansowany ze środków resortu spraw zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonia i Polakami za granicą".

Festiwal dziecięcy powstał przy Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się od 1969 roku w Rzeszowie. Organizatorem obu festiwali jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Dziecięcy festiwal odbywa się tradycyjnie rok po "dorosłym" festiwalu, który po raz 15. odbył się w Rzeszowie w ubiegłym roku. Wzięło w nim udział prawie 1,7 tys. osób, w tym około 1,4 tys. tancerzy z 42 zespołów oraz m.in. uczestnicy studium choreograficznego i osoby towarzyszące. Pod względem liczby uczestników był to największy z dotychczasowych festiwali.(PAP)

api/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz