Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Rzeszowski teatr o północy powita polską prezydencję

0
Podziel się:

Spektaklem muzycznym "Piosenka, Europa i... ślub" oraz specjalnym toastem
wzniesionym ze sceny o północy z czwartku na piątek, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
powita polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Spektaklem muzycznym "Piosenka, Europa i... ślub" oraz specjalnym toastem wzniesionym ze sceny o północy z czwartku na piątek, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powita polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Jak poinformowała PAP Ewa Fudala z rzeszowskiego teatru, premiera spektaklu odbędzie się w czwartek 30 czerwca półtorej godziny przed północą, aby o północy można już było "wznieść ze sceny stosowny toast na samym progu polskiej prezydencji".

Udział w imprezie zadeklarowali: wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz, marszałek województwa Mirosław Karapyta i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, którzy wzniosą toast. Wszyscy oni objęli także wydarzenie honorowym patronatem.

Fudala podkreśliła, że spektakl oddaje motto Unii Europejskiej: jedność w różnorodności. "W symboliczny i żartobliwy sposób opowiemy historię niezwykłej nocy przedślubnej, spędzonej w przedziwnej bibliotece. Nasi bohaterowie - Narzeczona z Polski i Narzeczony z Belgii - wyruszą w wirtualną, muzyczną podróż do krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu piosenki, bez której nie mogą odbyć się ich zaślubiny" - tłumaczyła Fudala.

W spektaklu w reżyserii Ewy Korneckiej, która także napisała scenariusz, znajdą się popularne pieśni, arie z oper, operetek i musicali oraz współczesne piosenki m.in. francuskie, niemieckie, angielskie, hiszpańskie, a także piosenki belgijskiego barda Jacques'a Brela, "co jest ukłonem w stronę Belgii i stolicy UE, za jaką uznaje się Brukselę" - zaznaczyła Fudala. Nie zbraknie też muzyki europejskich Żydów i Romów.

Rzeszowski teatr od kwietnia wpisuje się w polskie przewodnictwo w Radzie UE także cyklem spotkań ze współczesną dramaturgią krajów UE "Zaczynamy od Brukseli". Prezentacje tekstów mają charakter czytania inscenizowanego. Na scenie pojawiają się m.in. elementy scenografii, kostiumów. Spotkania odbywają się co dwa - trzy tygodnie i potrwają do końca roku. W tym czasie po kolei są prezentowane teksty współczesnej dramaturgii państw unijnych.(PAP)

api/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)