Notowania

wiadomości
29.01.2013 14:49

Podkarpackie: Samorząd województwa przejął Uzdrowisko Rymanów

W Rymanowie Zdroju (Podkarpackie) podpisano we wtorek umowę o przejęciu przez samorząd województwa podkarpackiego od Skarbu Państwa Uzdrowiska Rymanów. To piąte w Polsce uzdrowisko skomunalizowane przez samorząd województwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Rymanowie Zdroju (Podkarpackie) podpisano we wtorek umowę o przejęciu przez samorząd województwa podkarpackiego od Skarbu Państwa Uzdrowiska Rymanów. To piąte w Polsce uzdrowisko skomunalizowane przez samorząd województwa.

Jak powiedział podczas uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, komunalizacja uzdrowiska będzie sprzyjać podwyższaniu poziomu świadczonych przez spółkę usług leczniczych.

"Naszą intencją jest kontynuowanie i rozwój działalności prowadzonej przez uzdrowisko w niezmienionym zakresie. Szczególnie z uwzględnieniem leczenia uzdrowiskowego dla dzieci. Rymanów jest w tym aspekcie wiodącym ośrodkiem w kraju" - dodał.

Karapyta podkreślił, że przejęcie uzdrowiska umocni również wizerunek województwa jako miejsca o unikatowych walorach przyrodniczo-leczniczych.

Wiceminister Skarbu Państwa Urszula Pasławska, która także uczestniczyła w uroczystości zaznaczyła, że samorząd województwa szybko przygotował wszystkie potrzebne do komunalizacji uzdrowiska dokumenty.

"Jestem przekonana, że to uzdrowisko może być kołem zamachowym nie tylko lokalnej społeczności, ale może stać się marką województwa podkarpackiego" - dodała.

Samorząd w podpisanej umowie zobowiązał się m.in. do opracowania pięcioletniego planu rozwoju spółki. Ma on powstać w ciągu 10 miesięcy. Jak powiedział marszałek, w najbliższym czasie nie przewiduje znaczących inwestycji w uzdrowisko ze środków budżetowych. Na tegoroczne inwestycje przeznaczony będzie zysk spółki wypracowany w 2012 r. (według wstępnych szacunków to ok. 1,5 mln zł).

Samorząd województwa podkarpackiego zainteresowany jest przejęciem również uzdrowiska w Horyńcu. Jednak jest ono w trakcie prywatyzacji, która - prawdopodobnie - zakończy się jeszcze w tym tygodniu.

Ewentualna możliwość komunalizacji uzdrowiska w Horyńcu jest możliwa jedynie w przypadku niewynegocjowania z potencjalnym inwestorem satysfakcjonujących warunków sprzedaży akcji i zamknięcia prowadzonego procesu prywatyzacji spółki bez rozstrzygnięcia.

W uzdrowisku w Rymanowie zatrudnionych jest ponad 300 osób. Placówka specjalizuje się w leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nerek i dróg moczowych. Spółka produkuje i sprzedaje m.in. wodę mineralną oraz kosmetyki. W skład uzdrowiska wchodzi pięć sanatoriów, trzy szpitale, przychodnia i dwa zakłady przyrodolecznicze.

Dotąd w ręce samorządów trafiły cztery uzdrowiska: w Ciechocinku, w Kołobrzegu, Świnoujściu i w Busku - Zdroju. (PAP)

huk/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz