Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 16:01

Podkarpackie: Siedmiu kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu

Siedmiu kandydatów wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 55 na Podkarpaciu. W środę Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie zarejestrowała dwa ostatnie zgłoszenia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Siedmiu kandydatów wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 55 na Podkarpaciu. W środę Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie zarejestrowała dwa ostatnie zgłoszenia.

46-letni Andrzej Marciniec będzie reprezentował partię Polska Jest Najważniejsza. Marciniec był m.in. radnym Ropczyc. W ostatnich wyborach do Sejmu startował z listy PJN.

Z kolei kandydatem Samoobrony jest 60-letni ekonomista Józef Habrat. Pochodzący z Krosna Habrat m.in. dwukrotnie startował w wyborach na prezydenta tego miasta.

Natomiast w poniedziałek i wtorek zarejestrowani zostali: Zdzisław Pupa (Prawo i Sprawiedliwość), Mariusz Kawa (Koalicyjny Komitet Wyborczy PO-PSL), Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska), Ewa Kantor (Komitet Wyborczy Wyborców Ewy Kantor) i Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka).

Pupa był posłem Akcji Wyborczej Solidarność w latach 1997-2001 oraz senatorem PiS VII kadencji. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie, prowadzi gospodarstwo rolne. Działacz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Kawa jest radnym wojewódzkim, szefem radnych PSL sejmiku woj. podkarpackiego. W przeszłości m.in. pełnił funkcję dyrektora oddziału Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, był także wiceburmistrzem Strzyżowa.

Ziobro w 1980 r. wstąpił do Solidarności; był m.in. delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ "S". W latach 2006-10 był wicemarszałkiem woj. podkarpackiego. Jest posłem SP.

Kantor była posłanką IV kadencji Sejmu. Do parlamentu weszła z listy Ligi Polskich Rodzin. Z zawodu jest nauczycielem.

Dzieszko kieruje regionalną inicjatywą społeczną Prawica Podkarpacka. Był radnym Mielca. Jest harcmistrzem Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Przedsiębiorca.

Termin zgłaszania kandydatów minął o północy z wtorku na środę. Spośród 10 komitetów wyborczych, które zapowiadały udział w wyborach, do Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie nie zgłosili się przedstawiciele: Samoobrony Odrodzenie, Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" i Polskiej Partii Piratów.

Wcześniej z wystawienia swoich kandydatów zrezygnowały także Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski, stały się konieczne po tym, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Głosowanie odbędzie się 8 września. (PAP)

kyc/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz