Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Stabilizuje się sytuacja powodziowa

0
Podziel się:

Na Podkarpaciu stabilizuje się sytuacja na głównych rzekach w regionie.
Najtrudniej wciąż jest w Tarnobrzegu i gminie Gorzyce; natomiast w Jaśle rozpoczęto już sprzątanie.

Na Podkarpaciu stabilizuje się sytuacja na głównych rzekach w regionie. Najtrudniej wciąż jest w Tarnobrzegu i gminie Gorzyce; natomiast w Jaśle rozpoczęto już sprzątanie.

Paweł Antończyk z Miejskiego Sztabu Kryzysowego w Tarnobrzegu, powiedział PAP, że Wisła, która przerwała w sobotę wał w Koćmierzowie, zalała osiedle Wielowieś i dotarła do dzielnicy Sielec.

W sobotę władze Tarnobrzega ogłosiły ewakuację czterech osiedli: Wielowsi, Solca, Sobowa i Zakrzowa, gdzie mieszka ok. 4 tys. osób. Jednak na ewakuację zdecydowało się niewielu mieszkańców.

"W tej chwili po osiedlu Wielowieś pływa osiem łodzi strażackich dodatkowo wspomaganych przez wojskową amfibię. Podobnie sytuacja wygląda na terenie osiedla Sobów, gdzie oprócz sprzętu wojskowego pływają cztery łodzie strażackie. Do akcji gotowy jest także WOPR i straż rybacka. Służby ratownicze apelują, aby mieszkańcy zalanych terenów nie zwlekali, tylko ewakuowali się ze swoich domów. Do tych, którzy jednak postanowili zostać, strażacy dowożą wodę i żywność" - dodał Antończyk.

Zaznaczył, że są to te same tereny, które zostały zalane trzy tygodnie temu. W akcji w Tarnobrzegu bierze udział kilkuset strażaków z całego województwa podkarpackiego, a także z Łodzi i Mazowsza.

W pobliskiej gminie Gorzyce zalanych zostało kilka miejscowości m.in. Furmany, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Sokolniki, Orliska. W tym przypadku też są to tereny, które ucierpiały podczas pierwszej fali powodziowej.

Jak powiedział w rozmowie z PAP zastępca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Jarosław Reczek, nadal trwa obrona wału na rzece Breń, która zagraża bezpośrednio Gorzycom.

"Umacniamy też wały w miejscowości Wrzawy przy ujściu Sanu do Wisły, mamy nadzieję, że uda nam się obronić ten wał" - dodał Reczek.

W Jaśle, które zostało zalane w jednej trzeciej, woda już opadła, trwa porządkowanie oraz liczenie strat. Zdaniem burmistrz Jasła Marii Kurowskiej, łączne straty powodziowe mogą wynieść od 400 do 500 mln zł.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie podaje, że poziom wody w Wiśle w regionie przekraczał stan alarmowy ok. 170 cm. Natomiast poziom Wisłoki i Sanu sukcesywnie się obniża.

Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego alarm powodziowy obowiązuje na terenie powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego, dębickiego, jarosławskiego, leżajskiego, łańcuckiego dla gmin: Białobrzegi, Czarna i Żołynia, przeworskiego dla gmin: Tryńcza i Przeworsk oraz miasta Tarnobrzeg. (PAP)

huk/ kyc/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)