Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Sukces winiarzy w międzynarodowym konkursie na Słowacji

0
Podziel się:

Podkarpaccy winiarze zdobyli dwa złote medale i jeden srebrny w
międzynarodowym konkursie Muvina 2012 w Preszowie na Słowacji - poinformowała PAP sekretarz
Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Podkarpaccy winiarze zdobyli dwa złote medale i jeden srebrny w międzynarodowym konkursie Muvina 2012 w Preszowie na Słowacji - poinformowała PAP sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Dodała, że konkurs Muvina to jedno z ważniejszych wydarzeń winiarskich w tej części Europy.

"W tym roku odbyła się 17. edycja tej imprezy. W konkursie udział wzięło 500 win z 14 krajów, oceniało je 30 międzynarodowych degustatorów m.in. ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii, Izraela, Rosji, a także z Polski" - zaznaczyła.

Słowacki konkurs odbywał się pod patronatem Międzynarodowego Biura Winorośli i Wina (OIV) z siedzibą w Paryżu. Wina oceniane były według nowego 100-punktowego systemu, zalecanego przez tę organizację.

Jak podkreśliła Wawro, patronat OIV podnosi prestiż konkursu, pozwala również na skonfrontowanie np. polskich win ze światową winiarską czołówką.

W konkursie wystartowało pięć win z Podkarpacia. Złoty medal, w kategorii win białych półsłodkich, otrzymała Winnica Klonowego Liścia spod Strzyżowa (Podkarpackie) za wino Cuv,e 2011.

Zdaniem właściciela winnicy, Pawła Lisaka, medal dowodzi, że mimo trudnych warunków klimatycznych do uprawy winorośli, jakie panują w naszym kraju, można z powodzeniem robić dobre i cenione wina.

Złoty medal otrzymało także Cuv,e likierowe 2009 z Winnicy Golesz w Jaśle. Jak dodała Wawro, nie jest to pierwsza nagroda dla winnicy prowadzonej przez rodzinę Myśliwców.

"Na swoim koncie mają już kilkanaście medali przyznanych za swoje wina likierowe w innych konkursach. Podobnie jak Krzysztof Kotowicz - właściciel winnicy Spotkaniówka k. Rzeszowa. W Preszowie otrzymał on srebrny medal w kategorii wina likierowe za Hibernal 2010" - powiedziała Wawro.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. (PAP)

huk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)