Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Szpital psychiatryczny w Żurawicy zdobył akredytację CMJ

0
Podziel się:

Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy zdobył akredytację przyznawaną
przez Centrum Monitoringu Jakości w Ochronie Zdrowia. Jest to pierwszy szpital psychiatryczny w
kraju, który zdobył taką akredytację.

Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy zdobył akredytację przyznawaną przez Centrum Monitoringu Jakości w Ochronie Zdrowia. Jest to pierwszy szpital psychiatryczny w kraju, który zdobył taką akredytację.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor szpitala Janusz Kołakowski, w akredytacji konieczne jest spełnienie standardów, wymogów ministerialnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, unijnych i samego szpitala.

"Dotyczy to wszystkich procedur zachodzących w szpitalu. I medycznych, opiekuńczych, pielęgniarskich, ochrony środowiska, ale także i sposobów postępowania z pacjentem, np. w stanach nagłych, jedzenia, opisów dokumentacji medycznej. Każda z tych dziedzin ma swój regulamin. A na spisanie ich wszystkich mieliśmy zaledwie pół roku" - powiedział Kołakowski.

Jego zdaniem posiadanie akredytacji to prestiż dla placówki, ale także usystematyzowanie, ujednolicenie wszystkich procedur, działań, kompetencji i obowiązków.

Po spisaniu wszystkich procedur szpital skierował wniosek do Centrum Monitoringu Jakości o przyznanie akredytacji. Pięcioosobowa komisja po trzydniowej kontroli przeprowadzonej w szpitalu w listopadzie, podczas której zapoznała się z procedurami i ich przestrzeganiem, przyznała placówce akredytację. Certyfikat natomiast nada placówce minister zdrowia na wniosek komisji.

Akredytowanie odbywa się w ramach projektu unijnego "Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej", współfinansowanego przez Unię Europejską.

Rekrutacja rozpoczęła się jesienią 2008 roku. Jak wynika z danych ministerstwa, chęć poddania się ocenie komisji akredytacyjnej wyraziło ponad 280 szpitali w kraju.

Aby zdobyć akredytację placówka musi osiągnąć minimum 75 na 100 punktów, przy przyznawaniu 5 pkt. gdy spełnia procedurę, 3 - gdy spełnia ją w połowie, i 1 - gdy nie spełnia wymogów.

Akredytacja przyznawana jest na trzy lata. Po tym okresie placówka może starać się o kolejną.

Na stronie internetowej ministerstwa zdrowia napisano, że akredytacja postrzegana jest jako jeden z elementów wyróżniający szpital na rynku usług, a podstawową ideą akredytacji jest "dobrowolna ocena w oparciu o ustalone i jawne kryteria". (PAP)

Agnieszka Pipała

api/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)