Notowania

wiadomości
15.02.2011 10:13

Podkarpackie: Uczniowie walczą o Anglię

W Bitwie o Anglię mogą wziąć udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich Podkarpacia, w ramach turnieju edukacyjnej gry planszowej "303" - poinformowała we wtorek Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Bitwie o Anglię mogą wziąć udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich Podkarpacia, w ramach turnieju edukacyjnej gry planszowej "303" - poinformowała we wtorek Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

"+303+ jest to historyczna gra edukacyjna, autorstwa Karola Madeja, wydana przez IPN. Gra w przystępny sposób pokazuje walki powietrzne toczone w okresie bitwy o Anglie z udziałem polskich lotników" - powiedziała Waksmundzka-Szarek.

"303" jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF (Royal Air Force - Królewskie Siły Powietrzne) broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa III Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora.

Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Według Waksmundzkiej-Szarek, głównym celem turnieju jest "przybliżenie uczniom znaczenia bitwy o Anglię i udziału w niej Polaków".

Pierwszy etap turnieju, czyli eliminacje, szkoły przeprowadzają we własnym zakresie. Wersja elektroniczna dostępna jest pod adresem: http://www.ipn.gov.pl/gry. Wyłonione w szkołach, liczące 1-3 osoby, reprezentacje wezmą udział w finale, który 6 kwietnia odbędzie się w Ropczycach.

Turniej zorganizowali rzeszowski oddział IPN i Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

Bitwa o Anglię trwała od 8 sierpnia do 31 października 1940 roku. Atakami lotniczymi Niemcy chcieli zmusić Brytyjczyków do zawarcia pokoju i lądować na Wyspach. Niemcy dysponowali ponad 2,5 tys. samolotami, Brytyjczycy mieli ich ok. 1 tys., w tym 700 samolotów myśliwskich.

W bitwie, m.in. w słynnym dywizjonie 303, walczyło ponad 100 polskich lotników. Polacy zniszczyli 160 samolotów niemieckich.

"Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" - to najsłynniejsze zdanie wypowiedziane podczas II wojny światowej padło z ust brytyjskiego premiera Winstona Churchilla 20 sierpnia 1940 r. W ten sposób honorował on lotników RAF, którzy 13. dzień odpierali zmasowany atak lotnictwa niemieckiego.

Niemcy, którzy przegrali bitwę, stracili 1733 samoloty, straty aliantów wyniosły 915 maszyn.(PAP)

kyc/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz