Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Uroczystości dożynkowe pod znakim wyborów do Senatu

0
Podziel się:

Niedzielne dożynki woj. podkarpackiego w Mielcu przebiegły w cieniu
zaplanowanych na początek września uzupełniających wyborów do Senatu. Minister rolnictwa Stanisław
Kalemba zachęcał do głosowania na kandydata PO-PSL, a marszałek województwa z PiS na kandydata
swojej partii.

Niedzielne dożynki woj. podkarpackiego w Mielcu przebiegły w cieniu zaplanowanych na początek września uzupełniających wyborów do Senatu. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zachęcał do głosowania na kandydata PO-PSL, a marszałek województwa z PiS na kandydata swojej partii.

"To co ciągnie nasz eksport, naszą gospodarkę to jest sektor rolno-spożywczy. W tym roku eksport wzrósł o ok. 4 proc., natomiast w sektorze rolno-spożywczym o prawie 14 proc. Jedna czwarta żywności z Polski wyjeżdża w świat" - podkreślił szef resortu rolnictwa w swoim wystąpieniu.

Zdaniem Stanisława Kalemby "nie na ma takiej drugiej dziedziny jak rolnictwo i przetwórstwo rolne, które dawałoby taki wzrost gospodarczy, eksport, nadwyżkę w handlu zagranicznym".

Uczestnikom dożynek zebranym na stadionie "Gryfa" w Mielcu Kalemba powiedział, że "jako ludowiec od 40 lat" w uzupełniających wyborach do Senatu popiera kandydata PO-PSL Mariusza Kawę. Zaliczył go do nowej fali polityków na Podkarpaciu. Jego zdaniem do funkcji senatora jest on świetnie przygotowany.

Występujący po ministrze marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl z PiS namawiał zebranych, żeby głosowali na kandydata jego ugrupowania - Zdzisława Pupę. Przypomniał jego działalność w samorządzie, parlamencie i NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

Kandydaci do Senatu byli wśród gości uroczystości dożynkowych. Kazimierza Ziobrę, którego do fotela w Senacie wystawiła Solidarna Polska, wspierał lider tego ugrupowania Zbigniew Ziobro.

Do zbliżających się wyborów nawiązał też wcześniej podczas mszy dożynkowej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników i biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski zachęcając do udziału w głosowaniu. "Część Podkarpacia przeżywa przedwyborczą gorączkę. Kandydaci uśmiechają się z afiszów. Wielu pyta, czy pójść do głosowania. Tak, pójść" - powiedział hierarcha.

"Jeśli mamy być współgospodarzami w naszym kraju, to trzeba dobrych gospodarzy, którzy myślą po polsku o przyszłości. Przypatrzmy się dotychczasowej drodze politycznej kandydatów. Popatrzmy, kto ich popiera i wybierzmy według własnego sumienia naszego reprezentanta, któremu na sercu leży nie tylko mandat, ale troska o małą i wielką ojczyznę" - podkreślił biskup.

Jego zdaniem polskiemu rolnictwu nie wystarczy tylko unijna pomoc. "Trzeba mądrych ustaw chroniących polskiego rolnika i jego gospodarowanie. Nie chodzi tylko o zabezpieczenie własności rolnej, o którą walczą rolnicy Pomorza Zachodniego, ale o jasne zasady w gospodarowaniu polskimi płodami" - powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników.

Do Senatu z okręgu nr 55 kandydują: Zdzisław Pupa (PiS), Mariusz Kawa (PO-PSL), Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona). Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski, stały się konieczne po tym, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Nastąpiło to po odwołaniu poprzedniego marszałka Mirosława Karapyty, który już nie jest działaczem PSL. Wcześniej Karapycie prokuratura postawiła siedem zarzutów, w tym pięć korupcyjnych.

Głosowanie odbędzie się 8 września.(PAP)

kyc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)