Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: W poniedziałek i wtorek kolejna akcja protestacyjna lekarzy

0
Podziel się:

10.3.Rzeszów (PAP) - W poniedziałek podkarpaccy lekarze rozpoczną
dwudniową akcję protestacyjną w placówkach medycznych kilkunastu
miejscowości regionu, w tym w szpitalach. W tym dniu oraz we
wtorek placówki te będą pracować jak w dni świąteczne.

10.3.Rzeszów (PAP) - W poniedziałek podkarpaccy lekarze rozpoczną dwudniową akcję protestacyjną w placówkach medycznych kilkunastu miejscowości regionu, w tym w szpitalach. W tym dniu oraz we wtorek placówki te będą pracować jak w dni świąteczne.

Jak poinformował w piątek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) na Podkarpaciu, lekarze skorzystają z urlopów "na żądanie", a do pracy przyjdą tylko lekarze dyżurujący oraz kontraktowi. Nie będą się odbywać zaplanowane zabiegi i operacje.

Jest to już kolejny protest podkarpackich lekarzy (poprzedni odbył się 20 lutego), którzy w ten sposób żądają od pracodawców podwyższenia poborów o minimum 30 proc.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) na Podkarpaciu, głównego organizatora protestu, Zdzisław Szramik powiedział PAP, że zapewnienie premiera Kazimierza Marcinkiewicza dotyczące podwyżek od 1 stycznia 2007 roku dla pracowników ochrony zdrowia jest "pustą obietnicą". Lekarze nie oczekują bowiem od premiera jednorazowej podwyżki, ale zmiany systemu, który w efekcie dawałby pracownikom ochrony zdrowia dwu- i trzykrotny wzrost płac.

"Ta propozycja nas obraża, bo jest rzuconą jałmużną, która ma nas zadowolić. Tu konieczna jest natychmiastowa zmiana systemu. Takie obietnice i wymówki, że teraz nie ma pieniędzy, słyszę od 20 lat, bo tyle pracuję w zawodzie. Jeżeli teraz odstąpimy, to za rok usłyszymy to samo - że nie ma pieniędzy" - powiedział Szramik.

Przypomniał też, że nadrzędnym celem akcji jest zmiana systemu finansowania służby zdrowia tak, "aby personel medyczny każdego szczebla zarabiał według rzeczywistej wartości jego pracy, placówki medyczne nie miały długów, a pacjenci mieli dostęp do pomocy medycznej bez zbędnej zwłoki".

W razie niespełnienia postulatów, lekarze zapowiadają ogłoszenie w drugiej połowie marca strajku, włącznie z odejściem od łóżek pacjentów.

Protest lekarzy rozpocznie się w poniedziałek o godz. 7 rano - tak jak poprzednio - i potrwa do końca dnia pracy w normalnym systemie, czyli do godz. 14.30. Sytuacja powtórzy się również we wtorek.

Wśród placówek, w których zostanie przeprowadzony protest lekarzy znalazł się m.in. Wojewódzki Szpital nr 2 w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Wojewódzki Szpital w Przemyślu a także ZOZ- y w Dębicy, Nowej Dębie, Jarosławiu, Sanoku, Leżajsku, Brzozowie.

Protest lekarzy popiera Okręgowa Rada Lekarska i Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych. (PAP)

api/ plo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)