Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 19:33

Podkarpackie: W Przemyślu otwarto Konsulat Honorowy Ukrainy

# dochodzi kolejna wypowiedź min. Sikorskiego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi kolejna wypowiedź min. Sikorskiego #

06.06. Przemyśl (PAP) - Ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko otworzyli w środę w Przemyślu (Podkarpackie) Konsulat Honorowy Ukrainy. Podpisali też umowę w sprawie zniesienia opłat za wizy narodowe dla obywateli Ukrainy.

Sikorski poinformował też, że ukraiński rząd przyznał w środę mniejszości polskiej we Lwowie dom. "Mamy więc sytuację taką, jaka powinna być. Ukraińcy odzyskali dom w Przemyślu, a Polacy uzyskali swój dom we Lwowie" - zaznaczył.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji otwarcie konsulatu w Przemyślu, to kolejny duży krok w zacieśnianiu więzi między oboma narodami. "Tym bardziej, że konsulat powstaje w miejscu wyjątkowym dla społeczności ukraińskiej" - dodał Sikorski.

Przypomniał, że strona ukraińska niedawno otworzyła konsulat honorowy w - rodzinnym mieście Sikorskiego - Bydgoszczy. Minister podkreślił, że Polska otworzyła dwa konsulaty na Ukrainie w Winnicy i Sewastopolu. W planach MSZ jest kolejna taka placówka w Doniecku.

"Stosunki polsko-ukraińskie to nie tylko wielka polityka, to przede wszystkim stosunki między społeczeństwami, a konsulaty służą właśnie społeczeństwu. Otwarcie konsulatu w Przemyślu to przykład na nasze dobre relacje, a także znak szacunku państwa polskiego dla mniejszości ukraińskiej w Polsce" - zaznaczył Sikorski.

Po południu w Krakowie minister Sikorski powiedział, nawiązując do otwarcia konsulatu honorowego w Przemyślu i podarowania mniejszości polskiej budynku we Lwowie, że "mamy taki ciekawy moment". "Z jednej strony niektóre państwa Zachodniej Europy bardzo się na Ukrainę złoszczą, ale za to dzięki temu Ukraińcy wreszcie poznali, kto jest ich prawdziwym przyjacielem" - powiedział Sikorski.

Podkreślił również, że kluczowym wydarzeniem w relacji Ukrainy z Zachodem będą październikowe wybory parlamentarne. "Ich jakość ocenimy jako faktyczną ukraińską decyzję, do którego kręgu cywilizacyjnego Ukraina należy" - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

W ocenie Hryszczenki powołanie konsulatu w Przemyślu wzmocni wymianę gospodarczą i handlową między oboma krajami. "Będzie sprzyjało zacieśnianiu relacji międzyludzkich. Jestem wdzięczny ministrowi Sikorskiemu, że możemy wspólnie działać na rzecz naszych obywateli" - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Kamienica przy ul. Kościuszki 5 w Przemyślu, gdzie mieści się Narodnyj Dim, została w ub. r. przekazana przez Skarb Państwa Związkowi Ukraińców w Polsce. Budynek zbudowano na początku XX w. ze składek Ukraińców mieszkających w Przemyślu. W czasach PRL obiekt został zarekwirowany i stał się własnością Skarbu Państwa.

Od wielu lat natomiast ciągnął się problemu wydzielenia budynku na Dom Polski we Lwowie. W kwietniu tego roku, po spotkaniu z przedstawicielami środowisk inteligenckich, uregulowanie tej kwestii polecił władzom Lwowa prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

"Powiedziałem prezydentowi, że Polacy czekają na rozwiązanie tego problemu od kilkunastu lat. Staramy się o to, by we Lwowie powstał Dom Kultury Polskiej, który łączyłby i Polaków, i Ukraińców, lecz miejscowe władze ignorują nas twierdząc, że nie mają dla nas budynku" - relacjonował wówczas PAP Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

"Prezydent w dość ostrym tonie powiedział wojewodzie (gubernatorowi obwodu lwowskiego Mychajłowi Kostiukowi - PAP), że przy tak dobrych stosunkach, jakie panują dziś między Ukrainą i Polską oczekuje, że nasza sprawa zostanie załatwiona, a mi obiecał, że będzie ją kontrolował" - dodał.

W kwietniu 2011 roku kwestię budynku dla Domu Polskiego we Lwowie podnosił podczas wizyty na Ukrainie prezydent Bronisław Komorowski. "Bardzo liczymy na to, że interwencja prezydenta Janukowycza przyniesie decyzje władz ukraińskich o przekazaniu odpowiedniego, godnego obiektu na potrzeby społeczności polskiej we Lwowie" - mówił wówczas prezydent.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy podpisali także w środę umowę, która znosi opłaty za wydawanie wiz narodowych. Dotychczas Ukraińcy, którzy otrzymywali taką wizę płacili za nią 20 euro.

Jak powiedział Sikorski, wizy narodowe stanowią ok. 1/3 wszystkich wiz wydawanych przez polskie służby konsularne na Ukrainie. W ub. roku wydanych zostało ok. 200 tys. wiz narodowych.

"To znacząca liczba. Chcemy, żeby Ukraina uzyskała jak najszybciej ruch bezwizowy z całą UE, a do tego czasu, żeby utrudnienia były jak najmniejsze" - dodał polski minister. (PAP)

huk/ hp/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz