Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: W Przemyślu otwarto Konsulat Honorowy Ukrainy

0
Podziel się

#
dochodzą informacje o Domu Polskim we Lwowie
#

bCXKymbV

# dochodzą informacje o Domu Polskim we Lwowie #

06.06. Przemyśl (PAP) - Ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko otworzyli w środę w Przemyślu (Podkarpackie) Konsulat Honorowy Ukrainy. Podpisali też umowę w sprawie zniesienia opłat za wizy narodowe dla obywateli Ukrainy.

Sikorski poinformował też, że ukraiński rząd przyznał w środę mniejszości polskiej we Lwowie dom. "Mamy więc sytuację taką, jaka powinna być. Ukraińcy odzyskali dom w Przemyślu, a Polacy uzyskali swój dom we Lwowie" - zaznaczył.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji otwarcie konsulatu w Przemyślu, to kolejny duży krok w zacieśnianiu więzi między oboma narodami. "Tym bardziej że konsulat powstaje w miejscu wyjątkowym dla społeczności ukraińskiej" - dodał Sikorski.

bCXKymbX

Przypomniał, że strona ukraińska niedawno otworzyła konsulat honorowy w - rodzinnym mieście Sikorskiego - Bydgoszczy. Minister podkreślił, że Polska otworzyła dwa konsulaty na Ukrainie w Winnicy i Sewastopolu. W planach MSZ jest kolejna taka placówka w Doniecku.

"Stosunki polsko-ukraińskie to nie tylko wielka polityka, to przede wszystkim stosunki między społeczeństwami, a konsulaty służą właśnie społeczeństwu. Otwarcie konsulatu w Przemyślu to przykład na nasze dobre relacje, a także znak szacunku państwa polskiego dla mniejszości ukraińskiej w Polsce" - zaznaczył Sikorski.

W ocenie Hryszczenki powołanie konsulatu w Przemyślu wzmocni wymianę gospodarczą i handlową między oboma krajami. "Będzie sprzyjało zacieśnianiu relacji międzyludzkich. Jestem wdzięczny ministrowi Sikorskiemu, że możemy wspólnie działać na rzecz naszych obywateli" - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Kamienica przy ul. Kościuszki 5 w Przemyślu, gdzie mieści się Narodnyj Dim, została w ub. r. przekazana przez Skarb Państwa Związkowi Ukraińców w Polsce. Budynek zbudowano na początku XX w. ze składek Ukraińców mieszkających w Przemyślu. W czasach PRL obiekt został zarekwirowany i stał się własnością Skarbu Państwa.

bCXKymcd

Od wielu lat natomiast ciągnął się problemu wydzielenia budynku na Dom Polski we Lwowie. W kwietniu tego roku, po spotkaniu z przedstawicielami środowisk inteligenckich, uregulowanie tej kwestii polecił władzom Lwowa prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

"Powiedziałem prezydentowi, że Polacy czekają na rozwiązanie tego problemu od kilkunastu lat. Staramy się o to, by we Lwowie powstał Dom Kultury Polskiej, który łączyłby i Polaków, i Ukraińców, lecz miejscowe władze ignorują nas twierdząc, że nie mają dla nas budynku" - relacjonował wówczas PAP Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

"Prezydent w dość ostrym tonie powiedział wojewodzie (gubernatorowi obwodu lwowskiego Mychajłowi Kostiukowi - PAP), że przy tak dobrych stosunkach, jakie panują dziś między Ukrainą i Polską oczekuje, że nasza sprawa zostanie załatwiona, a mi obiecał, że będzie ją kontrolował" - dodał.

W kwietniu 2011 roku kwestię budynku dla Domu Polskiego we Lwowie podnosił podczas wizyty na Ukrainie prezydent Bronisław Komorowski. "Bardzo liczymy na to, że interwencja prezydenta Janukowycza przyniesie decyzje władz ukraińskich o przekazaniu odpowiedniego, godnego obiektu na potrzeby społeczności polskiej we Lwowie" - mówił wówczas prezydent.

bCXKymce

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy podpisali także w środę umowę, która znosi opłaty za wydawanie wiz narodowych. Dotychczas Ukraińcy, którzy otrzymywali taką wizę płacili za nią 20 euro.

Jak powiedział Sikorski, wizy narodowe stanowią ok. 1/3 wszystkich wiz wydawanych przez polskie służby konsularne na Ukrainie. W ub. roku wydanych zostało ok. 200 tys. wiz narodowych.

"To znacząca liczba. Chcemy, żeby Ukraina uzyskała jak najszybciej ruch bezwizowy z całą UE, a do tego czasu żeby utrudnienia były jak najmniejsze" - dodał polski minister. (PAP)

huk/ par/ as/

bCXKymcy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)