Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: W Przemyślu uczczono pamięć Hermana Libermana

0
Podziel się:

Tablicę upamiętniającą Hermana Libermana, polityka Polskiej Partii
Socjalistycznej, legionistę, ministra w rządzie gen. Władysława Sikorskiego, odsłonięto w piątek w
Przemyślu (Podkarpackie)na budynku dawnego Domu Robotniczego, który zbudowano z jego inicjatywy.

Tablicę upamiętniającą Hermana Libermana, polityka Polskiej Partii Socjalistycznej, legionistę, ministra w rządzie gen. Władysława Sikorskiego, odsłonięto w piątek w Przemyślu (Podkarpackie)na budynku dawnego Domu Robotniczego, który zbudowano z jego inicjatywy.

"Liberman przez ponad 30 lat był związany z tym miastem. Stąd startował do parlamentu w Wiedniu, a potem do polskiego Sejmu. Należał do wybitnych obywateli Przemyśla" - powiedział PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Obywatelskiego Uczczenia Pamięci dr Hermana Liebermana, Tomasz Pudłocki.

Po odsłonięciu tablicy, o życiu i działalności Libermana mówiono podczas konferencji naukowej. W tym roku mija 70. rocznica jego śmierci.

Libermann urodził się w 1870 r. Drohobyczu. W 1894 r. uzyskał tytuł doktora praw na Uniwersytecie Jagiellońskim, dwa lata później na stałe zamieszkał w Przemyślu. Odegrał wybitną rolę w walce o polskość Przemyśla i w organizowaniu lokalnej administracji polskiej w listopadzie 1918 roku. Miarą ówczesnej popularności i autorytetu Liebermana było uzyskanie przez niego w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. aż 62 procent głosów. Z jego inicjatywy wybudowano w tym mieście, ze społecznych składek, stojący do dziś Dom Robotniczy.

Liberman był cenionym adwokatem, członkiem władz centralnych Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości weszła w skład PPS.

W 1907 r. został posłem do parlamentu wiedeńskiego. W czasie I wojny światowej, jako oficer, służył w Legionach Polskich. W niepodległej Polsce był posłem Sejmu Ustawodawczego. Po przewrocie majowym w 1926 r. stał się przeciwnikiem sanacji.

We wrześniu 1930 r. wraz z grupą posłów opozycyjnych został osadzony w twierdzy w Brześciu. Zmuszony do opuszczenia kraju, udał się do Francji, gdzie założył Ligę Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Po wybuchu II wojny światowej stał się bliskim współpracownikiem gen. Sikorskiego, pełniąc pod koniec życia funkcję ministra sprawiedliwości w jego rządzie. Zmarł w 1941 r. w Londynie i tam został pochowany.

W Przemyślu spoczywa jego najbliższa rodzina. Przy jej grobie na cmentarzu żydowskim znajduje się symboliczny nagrobek Libermana.(PAP)

kyc/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)