Notowania

wiadomości
06.04.2011 16:37

Podkarpackie: W rocznicę katastrofy odsłonięcie obelisku i tablicy

Odsłonięcie obelisku i tablicy pamiątkowej oraz prezentację filmów o pośle PSL Leszku Deptule i senatorze PiS Stanisławie Zającu zaplanowano w ramach obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Podkarpaciu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Odsłonięcie obelisku i tablicy pamiątkowej oraz prezentację filmów o pośle PSL Leszku Deptule i senatorze PiS Stanisławie Zającu zaplanowano w ramach obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Podkarpaciu.

Uroczystości zaplanowano m.in. w Rzeszowie, Jaśle i Przemyślu.

Już w czwartek w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odsłonięta zostanie tablica poświęcona posłowi PSL Leszkowi Deptule, który w latach 2002-2006 był marszałkiem woj. podkarpackiego. Zaprezentowany też zostanie film o nim. Uroczystości zorganizował Urząd Marszałkowski.

W Jaśle ofiary katastrofy smoleńskiej (wśród nich był pochodzący z tego miasta senator Stanisław Zając) wspominane będą w sobotę i niedzielę.

W sobotę podczas wieczornicy wspomnieniowej pokazany zostanie film o senatorze Zającu. Na wieczornicy wystąpi również minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda. Natomiast w niedzielę po mszy św. w intencji ofiar, na grobie Stanisława Zająca złożone zostaną kwiaty.

Z kolei 14 kwietnia w Przemyślu odsłonięty zostanie obelisk pamięci pomordowanych w Katyniu w 1940 r. oraz ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Obelisk stanie na terenie przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Inicjatorem i wykonawcą była społeczność akademicka tej uczelni. Autorami projektu są: Barbara Zambrzycka-Śliwa i Witold Taworski.

"W szczególności chcemy upamiętnić prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP, który wspierał powołanie PWSW oraz profesora naszej uczelni, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtykę" - powiedział PAP rektor PWSW, prof. Jan Draus.

Według niego, pomysł upamiętnienia pojawił się zaraz po 10 kwietnia 2010 roku. "Obelisk powstał z dobrowolnych datków społeczności akademickiej PWSW i przyjaciół prof. Janusza Kurtyki" - dodał rektor.(PAP)

kyc/ pz/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz