Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Wystawa "Kopiec Pamięci i Pojednania" w Galerii Szajny

0
Podziel się:

Wystawę "Kopiec Pamięci i Pojednania. Od piekła KL Auschwitz do Oświęcimia
Miasta Pokoju" można od piątku oglądać w Galerii Szajny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w
Rzeszowie.

Wystawę "Kopiec Pamięci i Pojednania. Od piekła KL Auschwitz do Oświęcimia Miasta Pokoju" można od piątku oglądać w Galerii Szajny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Autorem wystawy, która potrwa do końca wakacji, jest Łukasz Szajna, syn zmarłego rok temu prof. Józefa Szajny, pomysłodawcy Kopca, byłego więźnia Auschwitz i Buchenwaldu. Wystawa prezentuje projekt Kopca oraz przekazane do tej pory kamienie od ofiarodawców z wielu krajów świata.

W styczniu tego roku ekspozycja była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Kopiec, który powstaje w Oświęcimiu, ma być hołdem dla zamordowanych w Auschwitz Żydów, Polaków, Romów. Jego pomysłodawca, wybitny artysta prof. Józef Szajna uważał, że usypanie Kopca będzie realizacją "woli i testamentu" byłych więźniów.

Kamień węgielny pod Kopiec został wmurowany 14 czerwca 2007 roku. Podczas uroczystości prof. Szajna mówił o idei Kopca: "Sądziłem, że w wieku XX nastąpiła kulminacja. II wojna światowa była ostatnia. Gdy okazało się jednak, że trzecie tysiąclecie, mimo tych doświadczeń, rozpoczyna się wojną, poczułem się współwinny. Pomyślałem, że to dlatego, że za mało walczyłem o pokój. (...) W związku z tym zaproponowałem, aby wznosić Kopiec Pamięci Ofiar Ludobójstwa i Pojednania Ludzi na Świecie. Wszyscy zwiedzający ludzie dobrej woli, prezydenci państw, członkowie rozmaitych organizacji niech przynoszą na Kopiec choćby jeden kamień, jedną grudkę ziemi - także jako swoje oczyszczenie, katharsis. Wiele musimy czynić, aby chronić nasze życie - z pamięcią o nieżyjących".

Kopiec będzie miał kształt ściętego stożka, a powstanie z usypanych kamieni. Wśród już ofiarowanych kamieni, które w szczególny sposób zostaną wyeksponowane, są m.in.: kamienie z KL Buchenwald, cegła z twierdzy w Terezinie, gdzie Niemcy utworzyli podczas II wojny światowej getto dla Żydów, a także fragment sklepienia groty Zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie.

Idea Kopca ma charakter ponadnarodowy i ponadwyznaniowy. Każdy po wizycie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie mógł wnieść na szczyt Kopca swój kamień.

Na szczycie Kopca stanie pomnik-rzeźba "Przejście 2001" autorstwa prof. Józefa Szajny. Jest to otwór w kształcie ludzkiej sylwetki, wycięty w prostokątnej bryle pomnika. Wycięty fragment ustawiono obok. W ten sposób utworzyło się przejście, które symbolizuje przejście człowieka w nowe tysiąclecie.

Prof. Szajna podczas "Przejścia 2001" w 2002 roku w Rzeszowie wyjaśnił znaczenie pomnika: "+Przejście 2001+ jest symbolem odchodzącego czasu i konieczności pojednania". (PAP)

api/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)