Notowania

wiadomości
07.09.2011 11:46

Podkarpackie: Wystawa polskiego designu "Zwykła rzecz" w Paryżu

10 nowych prac dziesięciu polskich designerów zostanie zaprezentowanych na międzynarodowych targach Maison&Objet w Paryżu. Wystawa "Just a hing", współorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie) potrwa od 9 do 13 września.

Podziel się
Dodaj komentarz

10 nowych prac dziesięciu polskich designerów zostanie zaprezentowanych na międzynarodowych targach Maison&Objet w Paryżu. Wystawa "Just a hing", współorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie) potrwa od 9 do 13 września.

Jak poinformowała PAP kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka tematem wystawy jest zwykły przedmiot, pozornie nieatrakcyjny. "Jednak taki, jak się wydaje, błahy temat wyzwolił ogromne pokłady kreatywności, zainspirował projektantów do niezwykłych rozwiązań" - zauważyła kurator.

Dodatkowym bodźcem do kreatywności było także ograniczenie wielkości projektów. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie mieli bowiem stworzyć prace mieszczące się w pudełku - sześcianie o wymiarach 75 cm. Pudełka te stanowią jednocześnie opakowanie i postument do prac.

"Dostali też temat i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało z przesłanek praktycznych - 10 przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem +zwykła rzecz+, każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam" - wyjaśnia Jacobson Cielecka.

W Paryżu zostaną pokazane najnowsze projekty Aze design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego.

Będą to przedmioty codziennego użytku, "zwykłe rzeczy", m.in. siedziska, stoliki, lampy, naczynia, lustra.

Ekspozycja jest kolejną odsłoną objazdowego projektu, pokazanego w czerwcu br. w Berlinie, a w lipcu - w szerszej wersji, także w Stalowej Woli.

Wystawa "Just a hing" została zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytut Polski w Paryżu w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Projekt "Zwykła rzecz" był prezentowany w pierwszych dniach czerwca na DMY, czyli International Design Festival w Berlinie. Na przełomie września i października zostanie pokazany w Wiedniu.

Jest to kolejna seria wystaw promujących polski design na całym świecie, przygotowana przez lub przy udziale Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Od dwóch lat muzeum prezentuje na świecie projekt "Unpolished - young design from Poland", skupiający kilkadziesiąt najciekawszych i najbardziej charakterystycznych dla polskiego współczesnego wzornictwa prac. Są to także przedmioty codziennego użytku, m.in. krzesła, misy, zegary, radia, dywan, sofa, zaprojektowane przez dwanaście polskich grup projektowych i projektantów. Większość z tych prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.

Projekt jest z powodzeniem prezentowany w najważniejszych europejskich ośrodkach designu, promując polskie wzornictwo i sztukę użytkową. Dotychczas "Unpolished..." pokazano m.in. w Berlinie, dwukrotnie w Kopenhadze oraz w Mediolanie i Paryżu. Wystawa będzie pokazywana w tym roku jeszcze w Kolonii, Duesseldorfie, Hannoverze, Budapeszcie, Zagrzebiu oraz w Hongkongu, a także ponownie w Paryżu, ale już z nowymi projektami.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz